2013

Camerimage, Torun (PL)

Student Award – The Golden Tadpole: Taki Pejzaz (Such a Landscape), Jagoda Szelc, PL
Student Award – The Silver Tadpole: Zinneke, Rémi Allier, B
Student Award – The Bronze Tadpole: Das Begräbnis des Harald Kramer, Marc Schlegel, D
Student Special Award: Magnesium, Paul Özgür, NL
Weitere Preise siehe: http://www.camerimage.pl/

Festival Internacional del Nuevo Cine Latinoamericano, Habana (Cuba) || 15.12.2013

Premio El Mégano: Camionero, Sebastián Miló, Cuba
Premio Mediometraje o corto de ficción: La trucha, Luis Ernesto Doñas Gómez, Cuba
Weitere Preise siehe: http://www.habanafilmfestival.com/

Dubai International Film Festival (UAE) || 14.12.2013

FIPRESCI Short: Atfal Allah (Children of God), Ahmed Yassin, Iraq/UK
Muhr AsiaAfrica Short Best Film: Benzin bitti (Gas is over), Askhat Kuchinchirekov, KAZ
Muhr AsiaAfrica Special Jury Prize: The Way Back, Halla Kim, Korea
Muhr AsiaAfrica Best Director: Shirno Bahu (Thin Arms), Sandeep Ray, India
Muhr Arab Short Best Film: De verloren Stem (The lost Voice), Nore Maatala, B
Muhr Arab Short Special Jury Prize: The Deep, Haider Rashid, Iraq/I
Muhr Arab Short Best Director: The Disquiet, Ali Cherri, Lebanon/F
Weitere Preise siehe: http://www.dubaifilmfest.com

Festival du Film de Vendôme (F) || 13.12.2013

Grand Prix: Le Jour a vaincu La nuit, Jean-Gabriel Périot, F
Prix spécial du jury: Petite Blonde, Emilie Aussel, F
Prix du jury jeune: US, Ulrich Totier, F
Prix du jury étudiant: Le Tableau, Laurent Achard, F
Weitere Preise siehe: http://www.vendome-filmfest.com/

Entrevues, Belfort (F) || 08.12.2013

Grand Prix du court métrage: Peine Perdue, Arthur Harari, F
Prix One+One: Juke Box, Ilan Klipper, F
Prix du public court métrage: Être vivant, Emmanuel Gras, F
Weitere Preise siehe: http://www.festival-entrevues.com/

Grand off, Warszawa (PL) || 08.12.2013

Best Fiction (ex aequo): White Horse, Sergey Soloviev, RU
Best Fiction (ex aequo): Psubrat, Maria Zbaska, PL
Best Fiction (ex aequo): La ville Lumière, Pascal Tussaud, F
Best Documentary (ex aequo): Grandpa and Me and a Helicopter to Heave, í…sa Blanck & Johan Palmgren, S
Best Documentary (ex aequo): Joanna, Aneta Kopacz, PL
Best Animation (ex aequo): Mademoiselle Kiki et les Montparnos, Amelie Harrault, F
Best Animation (ex aequo): The last Photo, Lisa Pascale, AUS
Weitere Preise siehe: http://www.grandoff.eu

International Young Audience Film Festival, Poznan (PL) || 08.12.2013

Best Short Film: As Boys grow, Charlotte van Otterloo, NL
Best Short Film: Franek, Bartek Tryzna, PL
Weitere Preise siehe: http://www.alekino.com

Festival Internacional de Cortometrajes “Almerí­a en corto” (ES) || 07.12.2013

Premio al mejor cortometraje internacional: Great, Andreas Henn, D
Premio al mejor cortometraje nacional: Terapia, Beatriu Vallès, ES
Premio del píºblico: Great, Andreas Henn, D
Premio al mejor cortometraje andalu: A propósito de Ndugu, David Muñoz, ES
Weitere Preise siehe: http://www.almeriaencorto.es

Festival Tous Courts, Aix-en-Provence (F) || 07.12.2013

Grand Prix: 45 Vathmi, Georgis Grigorakis, GR
Prix special du jury: Swieto Zmarlysh (All Souls Day), Aleksandra Terpinska, PL
Prix du Jury Jeune: Welcome and … Our Condolences, Leon Prudovsky, IL
Prix uniFrancefilm: La virée í  Paname, Carine May & Hakim Zouhani, F
Prix France 3 Libre Court: Chiens, Caroline Poggi, F
Prix Cinémas du Sud: Match Up, Germain Huby & Lucie Heitmann, F
Weitere Preise siehe: http://www.festivaltouscourts.com/

“Leuven Kort” International Short Film Festival (B) || 07.12.2013

Flemish Live Action Jury Award: De Weg van alle Vlees (The Way of all Flesh), Deben Van Dam, B
Flemish Best Debut: Sonnet 81, Maaike Neuville, B
Flemish Audience Award: De Weg van alle Vlees (The Way of all Flesh), Deben Van Dam, B
European Jury Award: La Fugue, Jean-Bernard Marlin, F
European Audience Award: Géraldine, je t’ Aime , Emmanuel Courcol, F
HUMO Award: De Weg van alle Vlees (The Way of all Flesh), Deben Van Dam, B
Weitere Preise siehe: http://www.shortfilmfestival.org

GZ DOC International Documentary Film Festival, Guangzhou (China) || 06.12.2013

Best Documentary Short: Given in Exchange, Sofia Geweiler , RU
Weitere Preise siehe: http://www.gzdoc.com/

Experimenta – International festival of Moving Image Art, Bangalore (India) || 01.12.2013

Adolfas Mekas Award: Blood Earth, Kush Badhwar, India
Troféu ABD: Pouco mais de um mes, André Novais, BR
Troféu UCDF: Meu Amigo Nietzsche, Fauston de Silva, BR
Premio ABCV: Meu Amigo Nietzsche, Fauston de Silva, BR
Melhor Curta Brasil Juri Popular: Acalanto, Arturo Sabola, BR
Weitere Preise siehe: http://www.curtabrasilia.com.br

MAGMA. Exposición Internacional de Cortometrajes, Acireale (I) || 30.11.2013

Premio Lorenzo Vechio: Ballet Story, Daria Belova, D
Miglior Corto Narrativo: Someone might drop a cigarette butt, Josip Viskovic, HR
Weitere Preise siehe: http://www.magmafestival.org

Kyoto International Student Film&Video Festival (Japan) || 29.11.2013

Short Section Grand Prix: Der Schrottmann, Fabian Driehorst, D
Special Jury Prize: Karlstod, Mariko Minoguchi, D
Special Jury Prize: Playground, Ryosuke Oshiro, J
Special Jury Prize: Pong Pong, Youtaro Nakamura, J
Short Section Audience Award: Cycloid, Tomoki Kurogi, J
Weitere Preise siehe: http://www.kisfvf.com/

Semana Internacional de Cine de Madrid Sección Cortometrajes Experimentales (ES) || 29.11.2013

Mejor Pelicula: Nation for Two, Chaja Hertog & Nir Nadler, NL
Premio del Publico: Vuela, Ana Maria Gómez Caraballo, ES
Premio al Mejor Montage: Velo Mysterium, Jörn Staeger, D
Mejor Pelicula de una Escuela de Cine: Plug & Play, Michael Frei, CH
Premio Especial del Jurado: Metube: August sings Carmen Habanera, Daniel Moshel, A
Weitere Preise siehe: http://www.semanacineexperimentalmadrid.com

Certamen de cortos Ciudad de Soria-Castilla y León (ES) || 24.11.2013

Mejor Cortometraje: Sept heures trois fois par année, André Turpin, CAN
Mejor Cortometraje de Animación: El ruido del mundo, Coke Riobóo, ES
Mejor Documental: La alfombra roja, Manuel Fernández & Iosu López, ES/India
Premio Corto de Compromiso Social: Marí­a, Mónica Lairana, ARG
Mejor Cortometraje Nacional: Pipas, Manuela Morena, ES
Premio Comité de Selección: Buenos Aires, Daniel Gil Suárez, ES
Premio Cortometrajistas: Cólera, Aritz Morena, ES
Premio Jurado Joven nacional: The Acrobat, Gerardo Herraro, ES
Premio Jurado Joven internacional: Penny Dreadful, Shane Atkinson, USA
Weitere Preise siehe: http://certamendecortossoria.org/

Festival Internacional de Cine Mar del Plata (ARG) || 24.11.2013

Mejor Cortometraje Latinoamericano: Nadie Especial, Juan Alejandro Ramirez, Peru
Mejor Cortometraje Argentino: Sociales, Mariano Luque, ARG
Premio del Jurado Infantil al Mejor Cortometraje: Juegos de Guerra, Bruno Scopazzo, ARG
Weitere Preise siehe: http://www.mardelplatafilmfest.com

Izmir Short Film Festival (Turkey) || 24.11.2013

Best National Short Film: Patika, Onur Yagiz, Turkey
Best International Short Film: 140 Drams, Oksana Mirzoyan, Armenia
Special Jury Award: Bonne Espérance, Kaspar Schiltknecht, CH
Weitere Preise siehe: http://www.izmirkisafilm.org

L’Alternativa Festival de Cinema Independent de Barcelona (ES) || 24.11.2013

Gran Premi curtmetratge (ex aequo): Hotzanak, for your own Safety, Izibene Oñederra, ES
Gran Premi curtmetratge (ex aequo): Soles de primavera, Stefan Ivancic, Serbia
Premi GAC al millor guió de curtmetratge: Má Raí§a, Marco Leí£o & André Santos, P
Premio Lomography: PFFFHPTT!, Deborah S. Philipps, D
Premi del píºblic: Soles de primavera, Stefan Ivancic, Serbia
Weitere Preise siehe: http://alternativa.cccb.org

up & coming – Internationales Film Festival, Hannover (D) || 24.11.2013

Deutscher Nachwuchsfilmpreis (ex aequo): Otto’s Adventure, Jonas Dichelle, D
Deutscher Nachwuchsfilmpreis (ex aequo): Kuntergraudunkelbunt, Anna Roller, D
International Young Film Makers Award (ex aequo): The hungry Corpse, Gergely Wootsch, UK
International Young Film Makers Award (ex aequo): Zar, Bartosz Kruhlik, PL
International Young Film Makers Award (ex aequo): Ziegenort, Thomasz Popakul, PL
Weitere Preise siehe: http://www.up-and-coming.de

Festival Internacional del Cine de Gijón (ES) || 23.11.2013

Premio Principado de Asturias al Mejor Cortometraje (ex aequo): Parvaneh, Talkhon Hamzavi, CH
Premio Principado de Asturias al Mejor Cortometraje (ex aequo): Cargo Cult, Bastien Dubois, F
Premio al Mejor Director de Cortometraje: Fucking Tí¸s, Kira Richards Hansen, DK
Premio Especial del Jurado: Luminita, André Marqués, P/ROM
Premio al Mejor Cortometraje dia d’Asturies: Fracciones y Proporcionalidad, Tito Montero, ES
Premio Jurado Joven al mejor Cortometraje: La prima legge di Newton, Piero Messina, I
Weitere Preise siehe: http://www.gijonfilmfestival.com/

Internationales Festival der Filmhochschulen, München (D) || 23.11.2013

VFF Young Talent Award: Ce Qui Me Fait Prendre Le Train, Pierre Mazingarbe, F
Beste Produktion: Das Begräbnis des Harald Kramer, Marc Schlegel, D/A
Bestes Drehbuch: Das Begräbnis des Harald Kramer, Marc Schlegel, D/A
Prix Interculturel: Das Begräbnis des Harald Kramer, Marc Schlegel, D/A
Wolfgang-Längsfeld-Preis für den originellsten Film: Cocoons, Joasia Goldy, UK
Arte Kurzfilmpreis: Auschwitz On My Mind, Assaf Machnes, UK
ARRI-Preis für den besten Dokumentarfilm: Balazher. Korrekturen der Wirklichkeit, Lesia Kordonets, Ukraine
Climate Clips Award: Atemberaubend, Andreas Bruns, D
Weitere Preise siehe: http://www.filmschoolfest-munich.de

PÖFF Student and Short Film Festival Sleepwalkers, Tallinn (Estonia) || 23.11.2013

Grand Prix Aucience Award: Money back, please, Evan Hafnor, N
Best Film International: Misterio, Chema Garcia Ibarra, ES
Best Student Film: The Mass of Men, Gabriel Gauchet, UK
Best Film National: Foto, Katrin Maimik & Jan Erik Nögisto, Estonia
Best Film Baltic Sea: Money back, please, Even Hafnor, N
Weitere Preise siehe: http://www.swff.ee/

dokumentART, Neubrandenburg/Szczecin (D/PL) || 22.11.2013

Latücht-Preis: Maria, Claudiu Mitcu, ROM
Preis des Marschalls: American Dreamer, Thomas Haley, F
Preis der Stiftung für polnisch-deutsche Zusammenarbeit: La Course, Jean-Michel Rolland, F
Findling: 2000 m2 Garten, Tama Tobias-Macht, D
Preis des Studentenwerks Greifswald: Rogalik, Pawel Ziemilski, PL
Preis der Studentenjury Stettin: A Matter of Fact, Roshanak Zengeneh, Egypt
Publikumspreis: De huid voelt (Skin Feels), Daan Bunnik, NL
Weitere Preise siehe: http://www.dokumentart.org/

Festival Internacional de Cine de Viña del Mar (Chile) || 22.11.2013

Premio Mejor Cortometraje: Oslo, Luis Ernesto Doñas, Cuba
Distinción Especial: El paquete, Rafael Aidar, BR
Mejor Obra Regional: Quinta, Guillermo González, CL
Primer lugar Escuelas: Plaza Filipinas, Catalina Yentzen, CL
Weitere Preise siehe: http://www.ficvina.cl/

Festival ZINEBI, Bilbao (ES) || 22.11.2013

Gran Premio: Tokyo Giants, Nicolas Provost, B
Mikeldi di Oro Animación: Outro Homem qualquer, Luis Soares, P
Mikeldi di Plata Animación: Sonntag 3, Jochen Kuhn, D
Mikeldi de Oro Ficción (ex aequo): Sunny, Barbara Ott, D
Mikeldi de Oro Ficción (ex aequo): Man kann nIcht alles auf einmal tun, aber man kann alles auf einmal lassen, Marie-Elsa Sgualdo, CH
Mikeldi de Plata Ficción: Mahjong, Joí£o Pedro Rodrí­guez & Joí£o Rui Guerra de Mata, P
Mikeldi de Oro documental: Gwizdek, Grezgorz Zariczny, PL
Mikeldi de Plata documental (ex aequo): Ànima, Simon Gillard, B
Mikeldi de Plata documental (ex aequo): A Beira de Lisboa, Pablo Briones, CH
Gran Premio del Cine Vasco (ex aequo): Democracia, Borja Cobeaga, ES
Gran Premio del Cine Vasco (ex aequo): Sangre de Unicornio, Alberto Vázquez, ES
Gran Premio del Cine Español: Souvenir, Gerardo Carreras, ES
Gran Premio a la Mejor Pelí­cula Latinoaméricana: Marí­a, Mónica Lairana, ARG
Weitere Preise siehe: http://www.zinebi.com

Ayvalik International Film Festival (Turkey) || 17.11.2013

Best Film: Silent River, Anca Miruna Lazarescu, D/ROM
Best Director: Welcome Yankee, Benoit Desjardins, CAN
Best Documentary: Dom, Halil Aygün, Turkey
Jury Award: A Resident of the City, Adham El Sherif, Egypt
Weitere Preise siehe: http://www.ayiff.com

Cinanima Espinho (P) || 17.11.2013

Grande Prémio: Plug & Play, Michael Frei, CH
Melhor Curta-Metragem até 5 min: Baths, Tomek Ducki, PL
Melhor Curta-Metragem 5 até 24 min: Ziegenort, Tomasz Popakul, PL
Melhor Filme de Escola: Hearth, Bálint, H
Prémio José Abel: Boles, Spela Cadez, HR
Prémio Antonio Gaio: Ana – um palindrome, Joana Toste, P
Weitere Preise siehe: http://www.cinanima.pt/

Cork Film Festival (Ireland) || 17.11.2013

Grand Prix Irish: The missing Scarf, Eoin Duffy, Ireland
Grand Prix International: Arena, Martin Rath, PL
Cork Short Nominee for EFA: Little Block of Cement with dishevelled Hair containing the Sea, Jorge Lopez Navarrete, ES
Weitere Preise siehe: http://www.corkfilmfest.org

Festival du Film Court de Brest (F) || 17.11.2013

Grand Prix: Die Schaukel des Sargmachers, Elmar Imanov, D
Prix européen: Hvalfjordur, Gudmundur Arnar Gudmundsson, Iceland
Prix révélation: La femme quit flottait, Thibault Lang-Willar, F
Prix spécial du jury: Zygomatiques, Stephen Cafiero, F
Prix des Passeurs de Courts: Stufe Drei, Nathan Nill, D
Prix Format Court: Misterio, Chema Garcia Ibarra, ES
Prix du Jury Jeune: Aquel no era yo, Esteban Crespo, ES
Prix du Public: Stufe 3, Nathan Nill, D
Prix France 2: Atlantic Avenue, Laure de Clermont, F/USA
Prix Canal+: Irish Folk Furniture, Tony Donghue, Ireland
Weitere Preise siehe: http://www.filmcourt.fr

Interfilm, Berlin (D) || 17.11.2013

Bester Film Internationaler Wettbewerb: The Mass of Men, Gabriel Gauchet, UK
Bester Spielfilm Internationaler Wettbewerb: Solitudes, Liova Jedlicki, ROM/F
Beste Animation Internationaler Wettbewerb: Choir Tour, Edmunds Jansons, LV
Beste Kamera: The Mass of Men, Gabriel Gauchet, UK
1. Preis Konfrontationen: Baghdad Messi, Sahim Omar Kalifa, B
2. Preis Konfrontationen: Vehicule Ecole, Benjamin Guillard, F
Bester Dokumentarfilm: Not anymore: a Story of Revolution, Matthew Vandyke, USA
Bester Deutscher Film 1. Preis: Liebling, Izabela Plucinska, D
Bester Deutscher Film 2. Preis: Das Geschenk, Mariejosephin Schneider, D
Bester Umweltfilm: El íšltimo Hielero, Sandy Patch, USA
Publikumspreis: Happy B-Day, Holger Frick, D
Viral Video Award: Follow the Frog, Max Joseph, USA
Viral Video Award Publikumspreis: Theory of Everything, Edward L. Dark, UK
Bestes politisches Viral: Fragile Childhood – Monsters, Mikko Lehtinen, FIN
Bester Kurzfilm KUKI 1. Preis: The Other Side, Khen Shalem, UK/IL
Bester Kurzfilm KUKI 2. Preis: Snejinka, Natalia Chernysheva, RU
Bester Kurzfilm Teen Screen 1. Preis: Qui sont les super-héros?, Mathieu Lalande, F
Bester Kurzfilm Teen Screen 2. Preis: 9 Meter, Anders Walter, DK
Weitere Preise siehe: http://www.interfilm.de

Kasseler Dokumentarfilm- und Videofest (D) || 17.11.2013

Goldene Schlüssel: La Parka, Gabriel Serra, Mex
Goldener Herkules: Emptylands, Benjamin Brix & Steffen Martin & Felix M. Ott, D
Goldene Schlüssel lobende Erwähnung: Crop, Johanna Donke & Marouan Omara, Mex
Goldener Herkules lobende Erwähnung: Salzwasser, Matthias Krumrey, D
Weitere Preise siehe: http://www.filmladen.de/dokfest

Mix Brasil de Cinema e Ví­deo da Diversidade Sexual, Sí£o Paulo (BR) || 17.11.2013

Melhor Curta Estrangeiro: Yeah, Kowalski!, Evan Roberts, USA
Melhor Curta Nacional: Laio, Daniel Grispum, BR
Premio Canal Brasil: Linda, uma historia horrivel, Bruno Gularte Barreto, BR
Mix Brasil de Cinema e Ví­deo da Diversidade Sexual, Sí£o Paulo (BR) || 17.11.2013
Troféu Coelho de Ouro: O Amor que ní£o ousa dizer seu nome, Barbara Roma, BR
Weitere Preise siehe: http://www.mixbrasil.org.br/

Bandits-Mages, Bourges (F) || 16.11.2013

pas remettre: ./., ,
Weitere Preise siehe: http://www.bandits-mages.com

Clare Valley Film Festival, Blyth (AUS) || 16.11.2013

Best Australian Short: Cockatoo, Matt Jenkins, AUS
Best International Short: Tiger Boy, Gabriele Mainetti, I
Best Animation: Tram, Michaela Pavlatova, F
Best Student Short International: Kus me zachtjes, Anthony Schatteman, B
Best Student Short Australian: Good Grief, Fiona Dalwood, AUS
Audience Award: Voices, Hussain Al-Riffaei, Bahrain
Weitere Preise siehe: http://www.clarevalleyfilmfestival.com/

Festival Internacional de Cortometrajes Cusco (Peru) || 16.11.2013

Primer lugar Animación: Hoffili (Berber Wedding), Lotfi Mahfoudh, Tunesia
Primer lugar Documental: Minerita, Raul De la Fuente, ES
Primer lugar Ficción: España is different, Salvador Guerra, ES
Premio del píºblico : Puzzle, Christian Eduardo Carrasco Espinoza, Peru
Weitere Preise siehe: http://www.festivalcinecusco.com

Alcala De Henares Film Festival (ES) || 15.11.2013

Primer Premio: Sé Villana. La Sevilla del diablo, Marí­a Cañas de los Reyes, ES
Segundo Premio: La Piedra, Ví­ctor Moreno, ES
Tercer Premio: Zela Trovke, Asier Altuna, ES
Premio Canal+: Canis, Marc Riba & Anna Solanas, ES
Premio del Píºblico: Click, Irene Iborra & Eduard Puertas, ES
Primer Premio Certamen Europeo: Rogalik, Pawel Ziemilski, PL
Segundo Premio Certamen Europeo: Lágy es?, Dénes Nagy, H
Tercer Premio Certamen Europeo: Tokyo Giants, Nicolas Provost, F
Premio del Píºblico Certamen Europeo: Nashorn im Galopp, Erik Schmitt, D
Premio Comunidad de Madrid: Ilusión, Daniel Castro, ES
Weitere Preise siehe: http://www.alcine.org

International Animation Festival ExpoToons, Buenos Aires (ARG) || 15.11.2013

1er Premio: Mademoiselle Kiki et les Montparnos, Amelie Harrault, F
Premio Argentino: Padre, Santiago Bou Grasso, ARG
1er. Premio de graduación: Rabbit and Deer, Péter Vácz, H
Weitere Preise siehe: http://www.expotoons.com

AFI FEST Los Angeles International Film Festival (USA) || 14.11.2013

Grand Jury prize Live Action Short Film: La Lampe au beurre de Yak, Hu Wei, F
Grand Jury prize Animated Short: The Places where we lived, Bernardo Britto, USA
Weitere Preise siehe: http://www.afi.com/afifest/

Asiana International Short Film Festival, Seoul (Korea) || 12.11.2013

Grand Prize: Days of Steel, Flynn von Kleist, NL
Special Jury Award: Kiran, Alexander Riedel & Bettina Timm, D
AISFF Rock Award: Canis, Marc Riba & Anna Solanas, ES
Grand Prize Korean Competition: Family, Jung Wook, Korea
Special Jury Award Korean Competition: When September ends, Ko Hyung-Dong, Korea
Public Jury Award: Ujratervezes (My Guide), Barnabas Toth, H
Weitere Preise siehe: http://www.aisff.org/

Aesthetica Short Film Competition || 10.11.2013

Best Drama: Out of Darkness, Manjinder Virk, UK
Best Thriller: Lapsus, Karim Quaret, F
Best Music Video: Call me in the Afternoon, Cziowiek Kamera, PL
People’s Choice: But Milk is important, Anna Mantzaris & Erik Grí¸nmo Bjí¸rnsen, N
Weitere Preise siehe: http://www.asff.co.uk/

Festival courts devant, Paris (F) || 10.11.2013

Grand Prix: Little Darling, Igor Mirkovic, HR
Prix du Public: Betty’s Blues, Rémi Vandenitte, F/B
Prix du Jury: Le souffle court, Guillaume Legrand, F
Prix de la Presse: A Story for the Modlins, Sergio Oksman, ES
Prix TV5 Monde: Anais, Julie Benegmos, F
Prix du Jury étudiants: Efimera, Diego Modina, ES
Weitere Preise siehe: http://www.courtsdevant.com

FilmFestival Cottbus – Festival des osteuropäischen Films (D) || 10.11.2013

Hauptpreis Kurzspielfilm: Schweinhund, Maria Zbaska, PL
Spezialpreis: Silence, Nargiza Mamatkulova, Kirgistan
Publikumspreis: Von hier nach Vechta und zurück, Heino Neumann, D
Weitere Preise siehe: http://www.filmfestivalcottbus.de/

Internationale Kurzfilmtage Winterthur (CH) || 10.11.2013

Hauptpreis: La Lampe au beurre de yak, Hu Wei, CH
Förderpreis internationaler Wettbewerb: Quelqu’un d’extraordinaire, Monia Chokri, CAN
Bester Schweizer Kurzfilm: Kod Coska, Corina Schwingruber Ilic & Nikola Ilic, CH
Bester Schweizer Kamerarbeit: Idyllium, Quetzalli Malagón, CH
Publikumspreis: La Lampe au beurre de Yak, Hu We, CH
Weitere Preise siehe: http://www.kurzfilmtage.ch/

Festival du film court Feníªtres Sur Courts, Dijon (F) || 09.11.2013

Grand Prix Europe: Misterio, Chema Iberia Garcia, ES
Prix Europe lycéen: Ziegenort, Tomasz Popakul, ES
Grand Prix national: Les Lézards, Vincent Mariette, F
Prix du Public: Diagnostic, Fabrice Bracq, F
Grande Príªmio Internacional: The Mass of Men, Gabriel Gauchet, UK
Príªmio Especial do Jíºri Internacional: La Lampe au beurre de yak, Wei Hu, F
Weitere Preise siehe: http://curtacinema.com.br

Curta Cinema, Rio de Janeiro (BR) || 07.11.2013

Melhor Direí§í£o Internacional: Les Brigands, Antoine Giorgini, B
Melhor Filme Internacional Jíºri Jovem: Komm und spiel, Daria Belova, D
Príªmio Internacional de Píºblico: Not anymore: a Story of Revolution, Matthew VanDyke, USA
Grande Príªmio Nacional: Saní£, Marcos Pimentel, BR
Melhor Diretor Nacional: Os Irmí£os mai, Thais Fujinaga, BR
Melhor Filme Nacional Jíºri Jovem: Contos da Maré, Douglas Soares, BR
Príªmio Nacional de Píºblico: Gericinó – do lado de fora, Gabriel Medeiros & Maria Clara Senra, BR
Melhor Filme Panorama Internacional – Príªmio de Píºblico: Straznicy, Krzystof Szot, PL
Melhor Filme Panorama Latino Americano – Príªmio de Píºblico: La íºltima esczena, Mijael Bustos, Chile
Melhor Filme Panorama Nacional – Príªmio de Píºblico: Abrigo ao sol, Emerson Evencio, BR
Weitere Preise siehe: http://curtacinema.com.br

Festival International du Film et de la Télévision Cinéma Tout Ecran, Genf (CH) || 07.11.2013

Reflet d’Or du meilleur court international: Dentro, Emiliano Rocha Minter, Mex
Prix RTS du meilleur court international: 17 anni, Filippo Demarchi, CH
Weitere Preise siehe: http://www.cinema-tout-ecran.ch

Kurzundschön, Kunsthochschule für Medien Köln (D) || 06.11.2013

Bester Kurzfilm: Pierrick, Clément Abbey & Arthur Lecoutier, B
Bester Animationsfilm: Reverie, Valentin Gagarin & Shujun Wong & Robert Wincierz, D
Bester künstlerischer Film: Velocity, Karolina Glusiec, UK
Bestes Editing: 4 Grad kaltes Wasser, Gabriel Studerus & Samual Weniger, CH
Weitere Preise siehe: www.kus.khm.de
KHM Partner Award: Letter for lucid, Juliana Canal Pattermina, Colombia
Weitere Preise siehe: http://www.kus.khm.de

Doclisboa, Lisboa (P) || 03.11.2013

Melhor Curta-Metragem da Competií§í£o Internacional: Mauro em Caiena, Leonardo Mouramateus, BR
Melhor Curta-Metragem da Competií§í£o Portuguesa: Tabatô, Joí£o Viana, P
Weitere Preise siehe: http://www.doclisboa.org

DOK – Internationales Leipziger Festival für Dokumentar- und Animationsfilm || 03.11.2013

Bester Animationsfilm: Boles, Spela Cadez, SLO
Silberne Taube Animationsfilm: Subconscious Password, Chris Landreth, CAN
Goldene Taube kurzer Dokumentarfilm: Distance, Ekta Mittal, India
Publikumspreis: Wind, Robert Löbel, D
Weitere Preise siehe: http://www.dok-leipzig.de

London International Animation Festival (UK) || 03.11.2013

Best of the Festival: Futon, Yoriko Mizushiri, J
Best British Film: In the Air is Christopher Gray, Felix Massie, UK
Award for Visual Innovation: Solipsist, Andrew Huang, USA
Award for Sound & Music: Choir Tour, Edmund Janson, LV
Best Abstract Film: The End, Ülo Pikkov, Estonia
Audience vote: The End, Ülo Pikkov, Estonia
Weitere Preise siehe: http://www.liaf.org.uk

Abu Dhabi Film Festival (UAE) || 02.11.2013

1st Prize Short Narrative Emirates: Bidoon, Mohammed Al Ibrahim, UAE
2nd Prize Short Narrative Emirates: With Time, Malak Quota, UAE
Special Jury Award Short Narrative Emirates: Daddy ABC, Hamad al Zarouni, UAE
1st Prize Student Short Narrative Emirates: I don’t understand, Noura Al Zarouni, UAE
1st Prize Short Documentary Emirates: Feeding Five-Hundred, Rafed Al Harthi & Ray Haddad, UAE
1st Prize Student Short Documentary Emirates: Oops!, Reem Al Meqbali, UAE
2nd Prize Short Documentary Emirates: Temsa7, Latifa Al Darwish & Rouda Al Meghaiseeb, UAE
Special Jury Award Short Documentary Emirates: Bader, Latifa Al Darwish Sara Al Saadi & Maaria Assami , UAE
Best Emirati Film: Daddy ABC, Hamad Al Awar, UAE
Best Narrative: Obida (The Wound), Anna Budanova, RU
Best Documentary: Le Jour a vainí§u la nuit, Jean-Gabriel Periot, F
Best Animated Short: Reality 2.0, Victor Orozco Ramirez, D/Mex
Best Film from the Arab World: Though I know the River is dry, Omar Robert Hamilton, Palestine/Egypt/Qatar
Weitere Preise siehe: http://www.abudhabifilmfestival.ae/

Festival international Cinéma Méditerranéen Montpellier (F) || 02.11.2013

Grand Prix: Gambozinos, Joí£o Nicolau, P
Prix Cinecourts Ciné+: Bienvenue … et sincère condolèances, Leon Prudovsky, IL
Prix Canal+: Pastila fericirii, Cecilia Felmeri, ROM
Prix du public: Yed Ellouh (Peau de colle), Kaouther Ben Hania, Tun/F
Prix jeune public: Calea Dunarii, Sabin Dorohoi, ROM
Weitere Preise siehe: http://www.cinemed.tm.fr

Yerevan International Animation Film Festival || 02.11.2013

Best Short: Rabbitland, Ana Nedeljkovic & Nikola Majdak, Serbia
Best Armenian Short: Ballet, Naira Muradyan, Armenia
Best Graduation Film: The bungled Child, Simon Filliot, F
Best Music Video Winner: Katachi, Katarzyna Kijek & Przemyslaw Adamski, PL/J
Weitere Preise siehe: http://reanimania.com/

Tirana International Film Festival (Albania) || 31.10.2013

Best Short Fiction Film: Damn Girl, Peller Folmer, D
Best Short Animated Film: Lettres des femmes, Augusto Zanovello, F
Best Short Documentary Film: The Executioner’s Tear, Layth Abdulamir, F
Best Short Experimental Film: Tamburine Buttocks, Simone Sampietro, BR
In Albanian Award: Me, the Sea and …, Lulzim Sula, Albania
Audience Award: Silence, Bekim Guri, Kosova
Internet Vote: Chamomile, Neritan Zinxhiria, GR
Best Balkan Film: Shift 12-48, Fatih Ozdemir, Turkey
Weitere Preise siehe: http://www.tiranafilmfest.com

2Annas, Riga (LV) || 27.10.2013

Best Internatlonal Film: Plug and play, Michael Frei, CH
Best Latvian Film: The Kiosk, Anete Melece, LV
Best Baltic Film: The Maggot Feeder, Priit Tender, Estonia
Audience Award: You built me a Labyrinth, Lauri-Matti Parppei, FIN
Weitere Preise siehe: http://www.2annas.lv

International Film Festival “Molodist”, Kiev (Ukraine) || 27.10.2013

Grand Prix: The Mass of Men, Gabriel Gauchet, UK
Best Film: La lampe au beurre de Yak (Butter Lamp), Hu Wei, F
Special mentions: Noah, Walter Woodman & Patrick Cederberg, CAN
Special mentions: Gwiszdek (The Whistle), Grzegorz Zariczny, PL
First Award International Student Film: Matka (Mother), Lukasz Ostalski, PL
Special Mention International Student Film: Sunny, Barbara Ott, D
Best Film National Film Competition: Vozvrashcheniya (The Road Back), Aleksandr Ratiy, Ukraine
Diploma Ecumenical Jury: Pomyn (Commemoration), Iryna Tsilyk, Ukraine
FIPRESCI Prize: Ilo Ilo, Anthony Chen, Singapore
Weitere Preise siehe: http://www.molodist.com/

International Women’s Film Festival, Rehovot (Israel) || 27.10.2013

Best Short Film Director Award: Summer Vacation, Tal Granit & Sharon Maymon, IL
Best Short Film Director Jury Award: A Thing so small, Mizmor Watzman, IL
Promising Director Award: Babaga, Gan de Lange, IL
Weitere Preise siehe: http://www.iwff.net

Uppsala International Short Film Festival (S) || 27.10.2013

Grand Prix: Khaterate Enghelabe Bahman Asheghe Leila, Farahnaz Sharifi, Iran
Award in Memory of Ingmar Bergman: Pandy, Matus Vizár, Slovakia
Honorary Mentions: Avant Que De Tout Perdre, Xavier Legrand, F
Honorary Mentions: Buffalo Death Mask, Mike Hoolboom, CAN
Audience Award: Pandy, Matus Vizár, Slovakia
Best Swedish Short: On Suffocation, Jenifer Malmqvist, S
Special Prize Best Cinematography: Äta lunch, Sanna Lenken, S
Honorary Mentions: Äta lunch, Sanna Lenken, S
Honorary Mentions: Adelshingst, Sofia Priftis & Linus Hartin, S
Audience Award: Sí¥ här är det nu, Anders Jedenfors, S
UR Award for the Best Short Film: Momentum, Boris Seewald, S
Children’s Film Competition: Zauberhafte Lilly, Andreas Morell, D
Weitere Preise siehe: http://www.shortfilmfestival.com

Zagreb Film Festival (HR) || 27.10.2013

Best Short Film: The Fishbowl, Tudor Cristian Jurgiu, ROM
Special Mention: Whale Valley, Gudmundur Arnar Gudmundsson, DK/Iceland
Weitere Preise siehe: http://www.zagrebfilmfestival.com

CineEco Festival Internacional de Cinema Ambiental daSerra da Estrela, Seia (P) || 26.10.2013

Grande Prémio: Si yo tuviera una vaca, Norma Nebot, ES
Prémio Antropologia Ambiental: Damocracy, Todd Southgate, BR
Prémio Curta-Metragem: Irish Folk Furniture, Tony Donoghue, Ireland
Weitere Preise siehe: http://www.cineecoseia.org

Semana International de Cine Seminci Valladolid (ES) || 26.10.2013

Espiga de Oro: Boles, Spela Cadez, SLO
Espiga de Plata: Subconscious Password, Chris Landreth, CAN
EFA Short Film Nominee: The Missing Scarf, Eoin Duffy, Ireland
Mejor Cortometraje Extranjero: Äta Lunch, Sanna Lenken, S
Premio “La Noche del Corto Español: Inside the Box, David Martí­n-Porras, ES
Premio Castilla y León: Los dinosaurios ya no viven aquí­, Miguel Àngel Pérez Blanco, ES
Weitere Preise siehe: http://www.seminci.com

Chicago International Film Festival (USA) || 24.10.2013

Original Page