Auszeichnungen August 2020

Børge Ring Award, Odense: ORGIASTIC HYPER-PLASTIC © Paul Bush

 

Festival Internacional de curtas-metragens de São Paulo (BR) || 30.08.2020
Best film in the Brazilian Competitive Exhibition: PERIFERICU, Nay Mendl, Vita Pereira, Rosa Caldeira & Stheffany Fernanda, BR
Brazilian Association of Animation Cinema to Best Animation Filmmaker: CARNE, Camila Kater, BR
ABD-SP – Brazilian Association of Documentary and Short Films: MENSCH MACHINE OR PUTTING PARTS TOGETHER, Adina Camhy, A
ABD-SP – Brazilian Association of Documentary and Short Films: LAS FAUCES, Mauricio Maldonado, Colombia
Shorts at Home Prize: DÁDIVA, Evelyn Santos, BR
LGBT Highlight – “Borboleta de Ouro” Trophy International Prize: MOTHER’S, Hippolyte Leibovici, B
LGBT Highlight – “Borboleta de Ouro” Trophy Brazilian Prize: INABITÁVEL, Matheus Farias e Enock Carvalho, BR

 

International Film Festival “Molodist”, Kiev (Ukraine) || 30.08.2020
Best short film: BULLMASTIFF, Anastasiia Bukovska, UA
Special Jury Diploma (ex aequo): AMONG THE ALMOND TREES, Marie Le Floc’h, UA
Special Jury Diploma (ex aequo): PARTY DAY, Sofia Bost, P
Best student film: GOOD NIGHT, Anthony Nti, B / Ghana
Special Jury Diploma Student film (ex aequo): ELLI, Vivien Hartmann, D
Special Jury Diploma Student film (ex aequo): THE LITTLE SOUL, Barbara Rupik, PL
Ecumenical jury Student film: ELLI, Vivien Hartmann, D
Ecumenical jury Short Film: BULLMASTIFF, Anastasiia Bukovska, UA
Winner of National competition: HIDEOUT, Oksana Voitenko, UA
Special Jury Diploma (ex aequo) National competition: BULLMASTIFF, Anastasiia Bukovska, UA
Special Jury Diploma (ex aequo) National competition: GOODBYE SVETA, Nastia Kanareva, UA
Special Jury Diploma (ex aequo) National competition: SAVE ME DOCTOR!, Dmytro Hreshko, UA

 

Odense International Film Festival (DK) || 30.08.2020
Grand Prix: NINA, Hristo Simeonov, BUL
Storyteller Award: ON THE BOAT, Baizak Mamataliev, Kyrgystan
Artist Award: WADE, Upamanyu Bhattacharyya & Kalp Sanghvi, India
Short Film Candidate for the European Film Awards: NINA, Hristo Simeonov, BUL
Best Danish Short Film: UDEN AT BLINKE, Katrine Brocks, DK
Børge Ring Award: ORGIASTIC HYPER-PLASTIC, Paul Bush, DK
Animation Talent Award: TOTEM, Katrine Glenhammer, DK
Best Short Documentary: MAMA ROSA, Dejan Barac, CH
The Soapbox Award: EVERYTHING FOR RIANA, Mihai Dragolea, ROM
Youth Award: MANIFEST, Assa Rytter, DK
Audience Award: BONAPARTE, Jesper Quistgaard, DK

 

Rencontres du Moyen Métrage, Brive (F) || 30.08.2020
Jury Grand Prize: SETE ANOS EN MAIO, Affonso Uchôa, BR
Jury Prize: ELECTRIC SWAN, Konstantina Kotzamani, F / GR / ARG
Youth Jury of Corrèze Prize: THE PEAR AND THE FANG, Nao Yoshigai, J
Public Prize in Brive: JUSQU’À L’OS, Sébastien Betbeder, F
Public Prize in Paris: POUR ELSA, Carmen Leroi, F
CINE + Prize: FELIX IN WONDERLAND, Marie Losier, F / D

 

Glasgow Short Film Festival (UK) || 23.08.2020
Bill Douglas Award for International Short Film: 3 LOGICAL EXITS, Mahdi Fleifel, UK / LIB / NL / DK
Special Mention: ALL MOVEMENTS SHOULD KILL THE WIND, Wang Yuyan, CN
Audience Award: DAUGHTER, Daria Kashcheeva,
Scottish Short Film Award: ALL MOVEMENTS SHOULD KILL THE WIND, Betty, UK
Scottish Short Film Award Special Mention: KINGDOM COME, Sean Robert Dunn, UK
Audience Award for Scottish Competition: BOYS NIGHT, James Price, UK

 

Cinemalaya – Philippine Independent Film Festival, Manila (Philippines) || 16.08.2020
Best Short Feature Film: TOKWIFI, Carla Pulido Ocampo, PH
NETPAC Award: TOKWIFI, Carla Pulido Ocampo, PH
Balanghai trophy for Best Direction: LIVING THINGS, Martika Ramirez Escobar, PH
Audience Choice Award: QUING LALAM NING ALDO, Reeden Fajardo, PH

 

Festival internazionale del film, Locarno (CH) || 15.08.2020
Pardino d’oro: I RAN FROM IT AND WAS STILL IN IT, Darol Olu Kae, USA
Pardi di domani Swiss Competition: MENSCHEN AM SAMSTAG (PEOPLE ON SATURDAY), Jonas Ulrich, CH
Pardi d’argento: HISTORY OF CIVILIZATION, Zhannat Alshanova, Kazakhstan
Pardino d’argento Swiss Life: TROU NOIR, Tristan Aymon, CH
Pardi di domani Prize for best international short film: RED ANINSRI; OR, TIPTOEING ON THE STILL TREMBLING BERLIN WALL, Ratchapoom Boonbunchachoke, Thailand
Prize for best short film Open Doors Screenings: KADO (A GIFT), Aditya Ahmad, Indonesia
Special Mention Open Doors Screenings: LIAR LAND, Ananth Subramaniam, Malaysia

 

Filmfestival Alpinale, Nenzing (A) || 15.08.2020
Bester Kurzspielfilm: DAS URTEIL IM FALL K., Özgür Anil, A
Bester Kurzfilm Animation: TADPOLE, Jean-Claude Rozec, F
Bester Kurzfilm v-shorts: DER KLEINE TOD, Christoph Rohner, A
Bester Kinderkurzfilm: TOBI UND DER TURBOBUS, Verena Fels, D
Bester Kurzfilm – Horror: 9 STEPS, Marisa Crespo, Moisés Romera, ES
Publikumspreis: WHALES DON´T SWIM, Matthieu Ruyssen, F

 

International Documentary and Short Film Festival Prizren (Kosova) || 15.08.2020
International Doc Shorts Winner: TENDER, Isabel Pagliai, F
International Doc Shorts Special Mention: BAB SEBTA, Randa Maroufi, F / Maroc
International Shorts Winner: SUN DOG, Dorian Jespers, B
International Shorts Special Mention: THE LAST IMAGE OF FATHER, Stefan Djordjevic, Serbia
National Shorts Winner (ex aequo): SHE ASKED ME WHERE I WAS FROM, Aulona Fetahaj, Kosovo
Truth Competition: COLLECTIVE , Alexander Nanau, Kosovo

 

Lenola Filmfestival “Inventa un Film” (I) || 09.08.2020
Primo premio: INVERNO, Giulio Mastromauro, I
Secondo Premio: SETTEMBRE, Giulia Steigerwalt, I
Terzo Premio: PUPONE, Alessandro Guida, I

 

MoliseCinema, Casacalenda (I) || 09.08.2020
Miglior Corto italiano: INVERNO, Giulio Mastromauro, I
Miglior Corto internazionale: STAY AWAKE, BE READY, Pham Thien An, USA

 

SiciliAmbiente Doc Film Fest, San Vito Lo Capo (I) || 08.08.2020
Premio miglior cortometraggio: SOMEWHERE ON PLANET EARTH, Silvia Zeitlinger , I / Algeria
Secondo premio: DRIVING LESSONS, Marziyeh Riahi, Iran
Primo premio Animazioni: LE SILENCE DE LA RUE, Marie Opron, F
Secondo premio Animazioni: NAVAJO TALES, THE STARS, Dallin Penman, USA

 

Taiwan International Children’s TV and Film Festival || 05.08.2020
Best Dramatic Short: IMAGINAFRIEND, Robin Barriere, F
Best Animated Short: THE KITE, Martin Smatana, CZ / PL / Slovakia

 

LagoFilmFest (I) || 01.08.2020
Premio del Pubblico al Miglior Film Internazionale: NOVEMBER 1ST, Charlie Manton, UK
Premio del Pubblico al Miglior Film Nuovi Segni: SERIAL PARALLELS, Max Hattler, Hong Kong
Premio del Pubblico al Miglior Film Nazionale: AUSPICIO, Elena Goatelli & Angel Esteban, I

 

 

Bildnachweise:

Shorts at Home Prize, São Paulo 2020: DÁDIVA © Evelyn Santos, BR

Børge Ring Award, Odense 2020: ORGIASTIC HYPER-PLASTIC, Paul Bush, DK