August

Awards

Grand Prize Hiroshima Festival 2018: “The blissful accidental Death” © Sergiu Negulici

Festival Internacional de Cine de Monterrey FICMTY (Mex) || 30.08.2018

Mejor Cortometraje Internacional de Ficción: CASTING, Katarzyna Iskra, PL

Mejor Cortometraje Internacional de Animación: FOX BOY, Do-Yeon Tak, Republik Korea

Mejor Cortometraje Internacional de Documental: _GALORE, Bernd Lützeler, D

Mejor Cortometraje Mexicano de Animación: KVAZAR, Alan Girón Palau & Eric Rodríguez Carrillo, Mex

Mejor Cortometraje Mexicano Documental: VALENTÓN, Luis Armando Sosa Gil, Mex

Mejor Cortometraje Mexicano de Ficción: LOS AUSENTES, José Porfirio Lomas Hervert, Mex

 

Hiroshima Animation Festival (Japan) || 27.08.2018

Grand Prize: THE BLISSFUL ACCIDENTAL DEATH, Sergiu Negulici, ROM

Hiroshima Prize: BOND, Judit Wunder, H

Debut Prize: SIROCCO, Romain Garcia, Kevin Tarpinian, Thomas Lopez-Massy, Avril Hug, Lauren Madec, F

Renzo Kinoshita: THE OGRE, Laurène Braibant, F

Special International Jury Prize (ex aequo): XOXO HUGS AND KISSES, Wiola Sowa, PL

Special International Jury Prize (ex aequo): AENIGMA, Antonis Ntoussias, Aris Fatouros, GR

Special International Jury Prize (ex aequo): THE POCKET MAN, Ana Chubinidze, CH / F

Special International Jury Prize (ex aequo): GOLDEN OLDIES, Daan Velsink , NL

Special International Jury Prize (ex aequo): THE LOST GARDEN, Natalia Chernysheva, F

Special International Jury Prize (ex aequo): BETWEEN THE SHADOWS, Mónica Santos, Alice Guimarães, P / F

Special International Jury Prize (ex aequo): MANIVALD, Chintis Lundgren, CAN

Audience Prize: CATHERINE, Britt Raes, B

Special Prize (ex aequo): THREADS, Torill Kove, CAN / N

Special Prize (ex aequo): CATHERINE, Britt Raes, B

Special Prize (ex aequo): HATE FOR SALE, Anna Eijsbouts, NL

Special Prize (ex aequo): PLEASE FROG, JUST ONE SIP, Diek Grobler, ZA

Special Prize (ex aequo): CYCLISTS, Veljko Popovic, HR / F

 

Melbourne International Film Festival (AUS) || 19.08.2018

Grand Prix for Best Short Film: FAUVE, Jeremy Comte, CAN

Best Australian Short Film: ALL THESE CREATURES, Charles Williams, AUS

Award for Emerging Australian Filmmaker: WE VANISH, Astrid Dominguez Ortega, AUS

Best Fiction Short Film: BONOBO, Zoel Aeschbacher, CH

Best Documentary Short Film: BLACK LINE, Francesca Scalisi & Mark Olexa, CH / Bangladesh

Best Animation Short Film: INANIMATE, Lucia Bulgheroni, UK

Best Experimental Short Film: THE HYMNS OF MUSCOVY, Dimitri Venkov, RU

 

Shortynale Kurzfilmfestival, Klosterneuburg (A) || 16.08.2018

Bester Film: MISS HOLOCAUST, Machalina Musielak, D / PL

Bester Österreichischer Film: DER SIEG DER BARMHERZIGKEIT, Albert Meisl, A

Publikumspreis: DER SIEG DER BARMHERZIGKEIT, Albert Meisl, A

Spezialpreis der Jury (ex aequo): TRACING ADDAI , Esther Niemeier, D

Spezialpreis der Jury (ex aequo): MASCARPONE, Esther Niemeier, D

 

Anonimul International Independent Festival, Sfantu (ROM) || 12.08.2018

Audience Award for Best International Short: RETOUCH, Kaveh Mazaheri, Iran

Audience Award for Best Romanian Short: TOTUL E FOARTE DEPARTE (EVERYTHING IS FAR AWAY), Emanuel Pârvu, ROM

Ovidiu Bose Pa tin Award: MADRE, Rodigro Sorogoyen, ES

 

International Documentary and Short Film Festival Prizren (Kosova) || 12.08.2018

Short Dox Winner: ALIEN, Luis Lopez Carrasco, ES

International Shorts Winner: FENCE, Lendita Zeqiraj, F

 

Lviv International Short Film Festival Wiz-Art (Ukraine) || 12.08.2018

Grand Prix: WOULD YOU LOOK AT HER, Goran Stolevski, Macedonia

Audience Choice: RETOUCH, Kaveh Mazaheri, Iran

Best Directing: I WILL ALWAYS LOVE YOU, Amanda Kernell, S / DK

Best Ukrainian Film: THE FLY FISHING LESSON, Cyril Jekov, UA

Special Mention for camera work: ELA – SKETCHES ON A DEPARTURE, Oliver Adam Kusio, D

Audience Choice National Competition: MIA DONNA, Pavlo Ostrikov, UA

Sezione Percorsi (cortometraggi italiani): CENA D’ARAGOSTE, Gregorio Franchetti, I

Sezione Paesi in corto (cortometraggi internazionali): VITA DI MARZOUK, Ernesto Pagano, I / F

 

Festival internazionale del film, Locarno (CH) || 11.08.2018

Pardino d’oro für den besten internationalen Kurzfilm: D’UN CHÂTEAU L’AUTRE, Emmanuel Marre, B / F

Pardino d’argento: HEART OF HUNGER, Bernardo Zanotta, NL

Preis für die beste Regie Pardi di domani: EL LABERINTO, Laura Huertas Millán, F / COL / USA

Preis der Medien: JE SORS ACHETER DES CIGARETTES, Osman Cerfon, F

Besondere Erwähnung: LA MÁXIMA LONGITUD DE UN PUENTE, Simón Vélez, COL / ARG

Pardino d’oro für den besten Schweizer Kurzfilm: LOS QUE DESEAN, Elena López Riera, CH / ES

Pardino d’argento Concorso nazionale: ABIGAIL, Magdalena Froger, CH

Preis für das beste Schweizer Nachwuchstalent: ICI LE CHEMIN DES ÂNES, Lou Rambert Preiss, CH

 

Filmfestival Alpinale, Nenzing (A) || 11.08.2018

Bester Kurzfilm in der Kategorie “v-shorts”: METASTAATEN, Felix Kalaivanan, A

Bester Kurzfilm International: MANEKI NEKO, Manolis Mavris, GR

Bester Kurzfilm Animation: CATHERINE, Britt Raes, B

Bester Kurzfilm Hochschule: ALL THE TIRED HORSES, Sebastian Mayr, A

Preis der Jury: ENTSCHULDIGUNG, ICH SUCHE DEN TISCHTENNISRAUM UND MEINE FREUNDIN, Bernhard Wenger, A

Lobende Erwähnung der Jury: DETAINMENT, Vincent Lambe, Ireland

Publikumspreis: EL ESCARABAJO AL FINAL DE LA CALLE, Joan Vives Lozano, ES

Kinder-Publikumspreis: HALIM, Werner Fidler , A

 

Lenola Filmfestival “Inventa un Film” (I) || 11.08.2018

Primo premio Autori Italiani: IL REGALO DI ALICE, Gabriele Marino, I

Secondo premio Autori Italiani: CANI DI RAZZA, Riccardo Antonaroli & Matteo Nicoletta, I

Terzo premio Autori Italiani: ROCKY, Daniele Pini, I

Premio del Pubblico: CANI DI RAZZA, Riccardo Antonaroli & Matteo Nicoletta, I

Primo premio Animazione Internazionale: NEGATIVE SPACE, Max Porter & Ru Kuwahata, F

Secondo premio Animazione Internazionale: IL BACIO, Adriano Candiago, I

Terzo premio Animazione Internazionale: ÁRPÁD WEISZ E IL LITTORIALE, Pier Paolo Paganelli, I

Terzo premio Animazione Internazionale: CAZATALENTOS, José Herrera, ES

Primo premio Cortometraggi: SING, Kristof Deak, H

Secondo premio Cortometraggi: NACHTSCHADE, Shady El-Hamus , NL

Terzo premio Cortometraggi: MADRE, Rodrigo Sorogayen, ES

Premio del Pubblico Cortometraggi: 9 PASOS, Marisa Crespo &Moisés Romera, ES

 

BlackStar Film Festival, Philadelphia (USA) || 07.08.2018

Best Short Documentary: NUUCA, Michelle Latimer, USA

Best Short Narrative: WHERE THE WATER RUNS, Dubois N. Ashong, USA

Best Experimental Film: FUCKED LIKE A STAR, Stefani Saintonge, USA

Favorite Narrative Short: WHERE THE WATER RUNS, Dubois N. Ashong, USA

Favorite Documentary Short: BLACK 14, Darius Clark Monroe, USA

 

Anima Mundi, São Paulo / Rio de Janeiro (BR) || 05.08.2018

Melhor Curta: HAPPINESS, Steve Cutts, UK

Melhor Curta Brasileiro: O HOMEM NA CAIXA, Ale Borges & Alvaro Furloni & Guilherme Gehr, BR

Melhor Curta Infantil: LÉ COM CRÉ, Cassandra Reis, BR

Melhor Curta de Estudante: ENOUGH, Anna Mantzaris, UK

 

Jerusalem Film Festival (IL) || 05.08.2018

Award for Best Short Fiction Film: GIRL WITH A FORK IN A WORLD OF SOUP, Yotam Knispel, IL

Best Short Animated Film Award: GIRL WITH A FORK IN A WORLD OF SOUP, Calpotis, IL

Best Experimental Film: GIRL WITH A FORK IN A WORLD OF SOUP, 7 Abdul Kharims, IL