Auszeichnungen August 2019

“Acid Rain”, Tomasz Popakul, PL 2019 © Animoon

Turku Animated Film Festival (FIN) || 25.08.2019
Grand Prix: DEEP LOVE, Mykyta Lyskov, USA
Mejor Cortometraje Documental Internacional: PRISONER OF SOCIETY, Rati Tsiteladze, Georgia
Mejor Cortometraje Animación Internacional: ACID RAIN, Tomek Popakul, PL

 

ShortList Film Festival, Los Angeles (USA) || 21.08.2019
Industry Prize: ENFORCEMENT HOURS, Paloma Martinez, USA

 

Melbourne International Film Festival (AUS) || 18.08.2019
Award for Emerging Australian Filmmaker: PASSAGE, Kimia Hendi, AUS
Best Fiction Short Film: THE FIELD, Sandhya Suri, F / India / UK
Best Animation Short Film: DAUGHTER, Daria Kashcheeva, CZ
Best Cinematography in a Short Film: FEATHERS, A.V. Rockwell, USA

 

Festival internazionale del film, Locarno (CH) || 17.08.2019
Pardino d’oro for the best international short film: SIYAH GÜNES (BLACK SUN), Arda Ciltepe, Turkey / D
Locarno Short Film Nominee for The European Film Awards: SIYAH GÜNES (BLACK SUN), Arda Ciltepe, Turkey / D
Best Swiss Newcomer Prize: TERMINAL, Kim Allamand, CH

 

Anonimul International Independent Festival, Sfantu (ROM) || 11.08.2019
Audience Award for Best International Short: RETOUCH, Kaveh Mazaheri, Iran
The Audience Award for Best Romanian Short : TOTUL E FOARTE DEPARTE, Emanuel Pârvu, ROM
The Ovidiu Bose Pastin Award: MADRE, Rodrigo Sorogoyen, ES

 

Cinemalaya – Philippine Independent Film Festival, Manila (Philippines) || 11.08.2019
Special Jury Prize: TEMBONG, Shaira Advincula, PH
Best Direction award: SA AMONG AGWAT, Don Madula Senoc, PH
Best Screenplay: KONTROLADO NI GIRLY ANG BUHAY NIYA, Gilb Baldoza, PH
NETPAC award: DISCONNECTION NOTICE, Glenn Lowell Forneste Averia, PH
Audience Choice: HEIST SCHOOL, Julius Renomeron Jr., PH

 

MoliseCinema, Casacalenda (I) || 11.08.2019
Winner Italian Short Film: IN HER SHOES, Maria Iovine, I
Winner International Short Film: THE VAN, Erenik Beqiri, F / Albania
Awards Audience: SKIN, Guy Nattiv, IL
Awards Audience: FRONTIERA, Alessandro Di Gregorio, I

 

Filmfestival Alpinale, Nenzing (A) || 10.08.2019
Bester Kurzfilm in der Kategorie v-shorts: 1 + 1 = 1, Rupert Höller, A
Bester Kurzfilm Animation: INANIMATE, Lucia Bulgheroni, UK / I
Bester Kurzfilm Hochschule: SHABBOS KALLAH, Aleeza Chanowitz, USA / IL
Preis der Jury: PORTRAIT OF MY FAMILY IN MY 13TH YEAR, Omri Dekel-Kadosh, IL
Lobende Erwähnung der Jury: DER HUND BELLT, Stefan Polasek, A

Publikumspreis: DIE SCHWINGEN DES GEISTES, Albert Meisl, A
Kinder-Publikumspreis: AMEISE, Julia Ocker, D
Bester Kurzfilm Horror: POINT OF VIEW, Justin Harding, CAN

 

International Documentary and Short Film Festival Prizren (Kosova) || 10.08.2019
International Dox Short Winner: WILD BERRIES, Marianna Vas & Hedda Bednarszky, ROM / P / H
International Short Winner: BROTHERHOOD, Meryam Joobeur, CAN / TUN / Qatar / S
Special Mention: ALL INCLUSIVE, Teemu Nikki, FIN

 

BlackStar Film Festival, Philadelphia (USA) || 04.08.2019
Best Experimental: BEREKA, Nesanet Teshager Abegaze, Ethiopa
Best Short Documentary: A LOVE SONG FOR LATASHA, Sophia Nahli Allison, USA
Best Short Narrative: SEGA, Idil Ibrahim, USA / Somalia / Senegal
Special Recognition Award: Narrative: FEATHERS, A.V. Rockwell, USA

 

Jerusalem Film Festival (IL) || 04.08.2019
Best Live Action Short: ASHMINA, Dekel Berenson, IL
Best Documentary Short: IMAGE OF VICTORY, Adi Mishnayot, IL
Best Animation Film: BEAR WITH ME, Daphna Awadish, IL
Israeli Video Art and Experimental Film Competition: DREAMS OF ELSEWHERE, Naama Shohet, IL