April 2016

Preisträger MAST QALANDER © Divij Roopchand

Preisträger MAST QALANDER, India/UK © Divij Roopchand

Dada Saheb Phalke Film Festival-16, New Delhi (India) || 30.04.2016

Best Film – Jury: MARGARET, Manan Singh Katohora, USA

Best Film: THE SMELL, Kamrul Ahsan Lenin, Bangladesh

Best Film (Student) Jury: MAST QALANDER, Divij Roopchand, India/UK

Best Film (Student): AINA (THE MIRROR), Md. Touqir Islam, Bangladesh

 

Kurzfilmwochenende Augsburg || 30.04.2016

Publikumspreis: BAGHDAD MESSI, Sahim Omar Kalifa, Irak

Publikumspreis Platz 2: AUSSTIEG RECHTS, Rupert Höller & Bernhard Wenger, A

Publikumspreis Platz 3: 97%, Ben Brand, NL

 

Busan International Short Film Festival (South Korea) || 28.04.2016

Grand Prix: EDEN, Andrés Ramírez Pulido, COL

Excellence Award: CZULOSC   – TENDERNESS, Emilia Zielonka, PL

Jury Award: A WOMAN AND HER CAR, Loic Darses, CAN

Busan Cinephile Award: 90 DEGREES NORTH, Detsky Graffam, D

Grand Prix Korean Competition: DEER FLOWER, Kim Kangmin, USA / South Korea

Excellence Award Korean Competition: FROM NOW ON, Lee Kyeongwon, South Korea

Jury Prize Korean Competition: BARGAIN, Lee Chunghyun, South Korea

Busan Cinephile Award Korean Competition: BARGAIN, Lee Chunghyun, South Korea

NETPAC Award: SEOL-HEE, Bae Yeonhee, South Korea

Operation Kino Grand Prix : SEONGOK, Kim Noheul, South Korea

Operation Kino Excellence Award: UNDERPASS MARKET, Choi Hyeonji, South Korea

 

Newport Beach Film Festival (USA) || 28.04.2016

Best Narrative Short: SEEKING: JACK TRIPPER, Quinlan Orear, USA

Best Narrative Short: REALITY+, Coralie Fargeat, USA

Best Animated Short: FOLLOW YOUR HEART, Rob O’Neill, USA

Best Foreign Short: ZAATARI, David Ghali, Jordan / USA

Best Narrative Short Film Jury Award: HI, HOW ARE YOU?, Daniel Johnston, USA

Best Documentary Short Film Jury Award: THE LAST BARN DANCE, Jason Arthurs & Ted Richardson, USA

Best Animated Short Film Jury Award: VIOLET, Maurice Joyce, USA

Best Foreign Short Film Jury Award: DESZCZ, Malina Maria Mackiewicz, AUS

Outstanding Achievement in Filmmaking: Short Animation Film: DISSONANCE, Till Nowak, D

 

Internationales Studentenfilmfestival Sehsüchte, Potsdam (D) || 26.04.2016

Bester Kurzfilm: AMERYKA, Aleksandra Terpinska, PL

Bester Dokumentarfilm kurz: MY SILICONE LOVE, Sophie Dros, NL

Animationsfilm: RUBEN LEAVES, Frederic Siegel, CH

Bestes Musikvideo: THROUGH MY STREET – RIO WOLTA, Piet Baumgartner, CH

 

Animatricks, Helsinki (FIN) || 24.04.2016

Winner national: PILLUA ALOITTELIJOILLE (PUSSY FOR BEGINNERS), Reetta Aalto, FIN

Winner international: CHULYEN, A CROW’S TALE, Agnes Patron & Cerise Lopez, F

Honorable Mention international: SOME THING, Elena Walf, D

Honorable Mention national: NOCTURNAL BUTTERFLY, Annika Dahlsten, FIN

 

cellu l´art -Kurzfilmfest Jena (D) || 24.04.2016

Jugendjurypreis: LEONA, Davek Carrizosa, Mex

Bester_Spielfilm: CZULOSC  – TENDERNESS, Emilia Zielonka, PL

 

European Media Art Festival, Osnabrück (D) || 24.04.2016

EMAF Award: SADHU IN BOMBAY, Kabir Mehta, India

Dialogpreis: LE PARK, Randa Maroufi, F

EMAF Medienkunstpreis der deutschen Filmkritik: WOMAN WITHOUT MANDOLIN, Fabiano Mixo, D / BR

Lobende Erwähnung: SIRÈNES / SHORT WALK, Emmanuel Trousse, Marocco

 

Festival Internacional del Cine Pobre de Humberto Solás, Gibara (Cuba) || 24.04.2016

Premio especial al mejor cortometraje de ficción: LA PROFESORA DE INGLÉS, Alán González, Cuba

Premio al mejor cortometraje documental: LA DESPEDIDA, Alejandro Alonso, Cuba

Premio a la mejor animación y videoarte: EL BOHÍO, Juan Carlos Pérez, Cuba

 

Tribeca Film Festival, New York (USA) || 24.04.2016

Best Narrative Short: HOUVAST (HOLD ON), Charlotte Scott-Wilson, NL

Best Documentary Short: EXTREMIS, Dan Krauss, USA

Student Visionary Award: PING PONG COACH, Yi Liu, Taiwan

 

Images Festival Toronto (CAN) || 23.04.2016

More with Less Award: JÁAJI APPROX, Sky Hopinka , USA

Steam Whistle Homebrew Award: JÁAJI APPROX, Sky Hopinka , USA

Overkill Award: DITCH PLAINS, Loretta Fahrenholz, D / F / USA

Best Student Work on Screen: 6500, Lisa Truttman, A

Marian McMahon Akimbo Award: 6500, Lisa Truttman, A

Vtape Award: 6500, Lisa Truttman, A

Trinity Square Video Award: POEM, Dan Browne, CAN

 

Visions du Réel, Nyon (CH) || 23.04.2016

Meilleur court métrage: I’M NOT FROM HERE, Maite Alberdi & Giedré ickyté, Chile / LT / DK

Court métrage le plus innovant: THE ROCK, Hamid Jafari, Iran

Meilleur film de la section Premiers Pas Jury des Jeunes: TALES OF RABASSADA, Ferrán Remeu, ES

Mention spédiale Jury des Jeunes: TRANSIT ZONE, Frederik Subei, UK

 

Premi David di Donatello (I) || 18.04.2016

Premio David die Donatello: BELLISSIMA, Alessandro Capitani, I

Nomination Premio David die Donatello: A META’ LUCE 2016, Anna Gigante, I

Nomination Premio David die Donatello: DOVE L’ACQUA CON ALTRA ACQUA SI CONFONDE, Gianluca Mangiasciutti & Massimo Loi, I

Nomination Premio David die Donatello: LA BALLATA DEI SENZATETTO, Monica Manganelli, I

Nomination Premio David die Donatello: PER ANNA, Andrea Zuliani, I

 

Filmfest Dresden (D) || 17.04.2016

Goldener Reiter Animationsfilm International: REMEMBER, Shunsaka Hayashi, J

Lobende Erwähnung Animationsfilm International: DAPHNÉ OU LA BELLE PLANTE, Sébastien Laudenbach & Sylvain Derosne, F

Goldener Reiter Kurzspielfilm International: OVER, Jörn Threlfall, UK

Lobende Erwähnung Kurzspielfilm International: LE PARK, Randa Maroufii, F

Goldener Reiter der Jugendjury International: AMERYKA, Aleksandra Terpinska, PL

Lobende Erwähnung der Jugendjury International: #YA, Ygor Gama & Florencia Rovlich, ARG / Chile /D

Goldener Reiter des Publikums International: DAPHNÉ OU LA BELLE PLANTE, Sébastien Laudenbach & Sylvain Derosne, F

Goldener Reiter Animationsfilm National: AMÉLIA & DUARTE, Alice Guimarães & Mónica Santos, D / P

Lobende Erwähnung Animationsfilm National: KAPUTT, Volker Schlecht & Alexander Lahl, D

Goldener Reiter Kurzspielfilm National: ON AIR, Robert Nacken, D

Lobende Erwähnung Kurzspielfilm National (ex aequo): DIE BALLADE VON ELLA PLUMMHOFF, Barbara Kronenberg, D

Lobende Erwähnung Kurzspielfilm National (ex aequo): SIMPLY THE WORST, Franz Müller & Johannes Kürschner, D

Goldener Reiter der Jugendjury National: MIT DEN FÜßEN ZUERST, Jonas Ludwig Walter, D

Lobende Erwähnung der Jugendjury National: DAS LEBEN IST HART, Simon Schnellmann, D

DEFA-Förderpreis Animation: FRANKFURTER STR. 99A, Evgenia Gostrer, D

Filmförderpreis der Kunstministerin: DIE WEITE SUCHEN, Falk Schuster, D

Goldener Reiter des Publikums National: SIMPLY THE WORST, Johannes Kürschner & Franz Müller, D

Goldener Reiter Filmton: #YA, Ygor Gama & Florencia Rovlich, D

ARTE Kurzfilmpreis: OVER, Jörn Threlfall, UK

Mitteldeutsche Filmnacht Publikumspreis: FÜR DICH BEI MIR, Clemens Beier, D

 

It’s All True International Documentary Film Festival, São Paulo (BR) || 17.04.2016

Best Short Film Brazilian Competition: ABYSSAL, Arthur Leite, BR

Best Short Film International Competition: LA VISITE, Pippo Delbono, F

Honorable Mention for a Short Documentary: THE SNIPER OF KOBANI, Reber Dosky, NL

Honorable Mention for a Short Documentary Brazilian Competition: UNTITLED #3: AND WHAT FOR POETS IN TIME OF POVERTY?, Carlos Adriano, BR

Best Documentary of the Brazilian Short Film Competition: WAR SQUARE, Edi Junior, BR

 

WorldFest-Houston Film Festival (USA) || 17.04.2016

Best Short Film: THE LIGHT THIEF, Eva Daoud, Bahrain

 

Tiburon International Film Festival (USA) || 15.04.2016

Best Short: JOANNA, Panagiotis Fafoutis, GR

Best Music Video: MOVING YEREVAN, Jevan Chodhury, UK / Armenia

Best Animation: ALIKE, Daniel Martínez Lara & Rafa Méndez, ES

Best Experimental Film: THE LAUSANNE EXPERIENCE, Sylvain Botter, CH

Best Short Children’s Film: MO’S BOWS, Jennifer Treuting & Kristen McGregor, USA

Best Student Film: SILENT SOLDIER, Olicer J. Munoz, USA

 

Vilnius International Film Festival “Kino Pavasaris” (LT) || 14.04.2016

Best Film: FEAR, Michal Blasko, Slovakia

Special Mention: END OF PUBERTY, Fanni Szilágyi, H

Audience Award: OTTO, Marieke Blaauw & Joris Oprins & Job Roggeven, NL

Best Student Film: KALNAI KALNAI (MOUNTAINS TO CLIMB), Marija Stonytè, LT

 

Aspen Shortsfest (USA) || 10.04.2016

Best Animated Film: DEER FLOWER, Kim Kangmin, USA / South Korea

Best Comedy: HOUNDS, Omer Tobi, IL

Best Drama: THANKS FOR DANCING, Henrik Martin Dahlsbakken, N

Best Documentary: IRREGULARS, Fabio Palmieri, I

Best Short Short: MINING POEMS OR ODES, Callum Rice, UK

Best Student Short: SEA BREEZE, Chun-Yi Li, Taiwan / UK

Audience Award: THANKS FOR DANCING, Henrik Martin Dahlsbakken, N

 

Go Short – International Short Film Festival Nijmegen, NL || 10.04.2016

Best European Short Fiction Film: SPOETNIK, Noel Loozen, NL

Best European Short Documentary Film: THE SNIPER OF KOBANI, Reber Dosky, NL

Best European Short Art Film: QUANTUM, Flatform, I

Best European Short Animation Film: CHULYEN, A CROW’S TALE, Cerise Lopez & Agnès Patron, F

Best Dutch Short Film: LAZARUS, Gonzalo Fernandez, NL

Best Student Short Film: COURBER L’ECHINE, Kadija Ben-Fradj, CH

Audience Award: SNAILS, Grzegorz Szczepaniak, PL

 

Monstronale Festival, Halle (D) || 10.04.2016

Hauptpreis: FRANKFURTER STR. 99A, Evgenia Gostrer, D

Hauptpreis Kinderfilm: LOOKS, Susann Hoffmann, D

 

Leipziger Kurzfilmfestival “Kurzsüchtig” (D) || 09.04.2016

Nachwuchspreis Animation: RUE DES FLEURS, Annegret Ehrradt & Till Giermann, D

Publikumspreis Animation: DIE WEITE SUCHEN, Falk Schuster, D

Jurypreis Animation: LEERSTELLE, Urte Zintler, D

Jurypreis Dokumentation: BOY, Yalda Afsah & Ginan Seidl, D

Publikumspreis Dokumentation: WASSERLÄUFER, Beston Zirian Ismael, D

Publikumspreis Fiktion: FÜR DICH BEI MIR, Clemens Beier, D

Jurypreis Fiktion: LA CIGALE ET LA FOURMI, Julia Ritschel, D

Publikumspreis Experimental: POSTKOLONIALISMUS AUF 30 M2, Clara Winter, D

 

Amandusfestivalen, Lillehammer (N) || 07.04.2016

Beste dokumentar: INNERTIEREN, Andreas Rø Tjøtta, N

Beste fiksjon: WE REMEMBER MOMENTS, Iver Jensen, N

Beste animasjon: KØYR IKKJE PÅ HAUGEN, Asbjørn Lote, N

Publikumsprisen: REALITY, Jonathan Høgseth, N

 

Taiwan International Children’s TV and Film Festival || 07.04.2016

Best Dramatic Short: MARINA’S OCEAN, Cássio Pereira dos Santos, BR

Taiwan Award: FIRST LAUNCH, Wei Xiu Wang, Taiwan

 

Grenzland-Filmtage, Selb (D) || 03.04.2016

Erster Platz: FOLEY ARTIST, Toni Bestard, ES

Zweiter Platz: AUSSTIEG RECHTS, Rupert Holler & Bernhard Wenger, D

Dritter Platz: LA FORCE DE L’ÂGE, Quentin Lecocq, F

 

Independent Days Karlsruhe (D) || 03.04.2016

Publikumspreis No Budget Die Goldene ID: NACHSPIEL, Ralf Beyerle, D

Publikumspreis Low Budget 1. Platz: ALIENATION, Laura Lehmus, D

 

Lichter Filmfest Frankfurt (D) || 03.04.2016

MBF Kurzfilmpreis: IN THE DISTANCE, Florian Grolig, D

MBF-Preis Bester regionaler Kurzfilm: IN THE DISTANCE, Florian Grolig, D

 

Festival International Cinéma Méditerranéen Tétouan (Maroc) || 02.04.2016

Grand Prix de la ville de Tétouan: ENNEMIS INTÉRIEURS, Sélim Azzazi, F

Prix du Jury: HYMÉNÉE, Violaine Bellet, Marocco

Prix Innovation: LOST VILLAGE, George Todria, ES / Georgia