Auszeichnungen Mai 2021

“Une sœur” Best International Film Fastnet Short Film Festival © Delphine Girard / Versus production

Fastnet Short Film Festival, Schull (Ireland) || 30.05.2021
Best International Film: UN SŒUR, Delphine Girard, B
Best Irish Film: SISTER THIS, Claire Byrne, Ireland
Best Irish Language Film: AN GADHAR DUBH (THE BLACK DOG), Pádraig Fagan, Ireland
Best Student: CLARA’S ROOM, Pippa Molony, Ireland
Best Drama: UNO, Javier Marco Rico, ES
Best Comedy: ALL IN GOOD TIME, Bonnie Dempsey, Ireland
Best Documentary: CONVERTED, Suzie Keegan, Ireland
Best Documentary: WELCOME TO A BRIGHT WHITE LIMBO, Cara Holmes, Ireland
Best Arthouse: WHEN WE’RE GONE, James Skerritt, Ireland
Best Animation: HER SONG, Éabha Bortolozzo & Jack Kirwan, Ireland
The Puttnam Award (Pitch): WIRELESS, Brian Dwyer, Ireland

 

Regensburger Kurzfilmwoche (D) || 29.05.2021
Regionalfenster-Preis: LUNG, Felix Klee, D
Regionalfenster-Preis: ABENDPROGRAMM, Korbinian Prasch, Greta Knaffel, Lily Star, D
Lobende Erwähnung: AUS DEM LEBEN DER T., Tobias Hambauer, D
FFF-Förderpreis für den besten Nachwuchs: HAEBERLI, Moritz Müller-Preißer, D
Lobende Erwähnung für den besten Nachwuchs: LUNG, Felix Klee, D
Nachhaltigkeitspreis: DER SCHORNSTEINSEGLER, Frédéric Schuld, D
Candis-Preis: SEEPFERDCHEN, Nele Dehnenkamp, D
Architekturfenster-Preis: TOP DOWN MEMORY, Daniel Theiler, D
Architekturfenster Lobende Erwähnung: DOUBLE BIND, Ruben Bellinkx, B
Preis der Stadt Regensburg: SHAKWA, Farah Shaer, Lebanon
Internationaler Wettbewerb Lobende Erwähnung: I AM HERE, Julia Orlik, PL
BR Kurzfilmpreis: THE PRESENT, Farah Nabulsi,
BR Kurzfilmpreis Lobende Erwähnungen: THE RUDENESS OF A GERMAN LADY, Silva apin, HR / H
BR Kurzfilmpreis Lobende Erwähnungen: BARNEPIGERNE, Signe Barvild Stæhr, DK
BR Kurzfilmpreis Lobende Erwähnungen: GENIUS LOCI, Adrien Mérigeau, F

 

Premi David di Donatello (I) || 25.05.2021
Miglior Cortometraggio: ANNE, Domenico Croce, Stefano Malchiodi, I

 

Animatricks, Helsinki (FIN) || 23.05.2021
Special Mention: FREEZE FRAME, Soetkin Verstegen,
Best National Animation: THE LAST MATADOR, Katariina Lillqvist, FIN
Best International Short Animation: MASCOT, Leeha Kim, Republik Korea
Special Mention International Short Animation: GENIUS LOCI, Adrien Merigeaun, F
Best Documentary Animation: MAALBEEK, Ismael Joffroy Chandoutis, F
Best Experimental Animation: AVERAGE HAPPINESS, Maja Gehrig, CH
Best Student Animation: TO THE DUSTY SEA, Héloise Ferlay, F
Best Children Animation: THE BEST PLACE IN THE WORLD, Irina Torasova, Belarus

 

Internationales-Trickfilm Festival, Stuttgart (D) || 16.05.2021
Grand Prix: PRECIEUX, Paul Mas, F
Special Mention: ONLY A CHILD, Simone Giampaolo, CH
Lotte Reiniger Förderpreis: HAVE A NICE DOG!, Jalal Maghout, D
Lotte Reiniger Special Mention: I’M HERE, Julia Orlik, PL
Young Animation: HAVE A NICE DOG!, Jalal Maghout, D
Young Animation Special Mention: THE SONG OF A LOST BOY, Daniel Quirke, UK
Trickstar Nature Award: MIGRANTS, Hugo Caby, Zoé Devise, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, F
Trickstar Nature Special Mention : HABOOB, Mahsa Samani, Iran
Der FANtastische Preis: CHA, Gagandeep Kalirai, UK
Der FANtastische Preis Special Mention: MON AMI QUI BRILLE DANS LA NUIT, Grégoire De Bernouis, Jawed Boudaoud, Simon Cadilhac, Hélène Ledevin, F
Tricks for Kids: ROBERTO, Carmen Córdoba González, ES
Tricks for Kids Special Mentions: REVEN OG NISSEN, Yaprak Morali, Are Austness, N / S / DK
Tricks for Kids Special Mentions: LES CHAUSSURES DE LOUIS, Théo Jamin, Kayu Leung, Marion Philippe, Jean-Géraud Blanc, F
SWR OnlineFilm Audience Award: ONLY A CHILD, Simone Giampaolo, CH
New World Classic Animation Award: FLOWER DUET, Haemin Ko, UK
New World Classic Animation Special Mention: ABADABUDE, Kim-Quy Nguyen, D

 

Kurzfilmfestival Thalmässing (D) || 15.05.2021
1. Publikums-Preis: BIS ZUM LETZTEN TROPFEN, Simon Schnellmann, D
2. Publikums-Preis: KALTMIETE, Marc Philip Ginolas, D
3. Preis des Teams: INNDEPENDENCE, Michael Schwarz , D

 

International Documentary Filmfestival CPH:Dox, Copenhagen (DK) || 12.05.2021
New Vision Award: ALL OF YOUR STARS ARE BUT DUST ON MY SHOES, Haig Aivazian, Lebanon
New Vision Special Mention: LISTEN TO THE BEAT OF OUR IMAGES, Maxime Jean-Baptiste & Audrey Jean-Baptiste, F

 

Internationale Kurzfilmtage Oberhausen (D) || 10.05.2021
Großer Preis der Stadt Oberhausen: TRANSPARENT, I AM., Yuri Muraoka, J
Hauptpreis: 8’28”, Su Zhong, CN
Lobende Erwähnungen: MORE WOMAN, MORE CRY, Anne Haugsgjerd, N
Lobende Erwähnungen: SENSORY OVERLOAD, Ganza Moise, Ruanda
Preis der Jury des Ministeriums für Kultur und Wissenschaft des Landes Nordrhein-Westfalen: A TERRA DE NÃO RETORNO, Patrick Mendes, P
Lobende Erwähnungen der Jury des Ministeriums für Kultur und Wissenschaft des Landes Nordrhein-Westfalen: DIVIDED BY LAW, Katie Davies, Emma Agusita, UK
Lobende Erwähnungen der Jury des Ministeriums für Kultur und Wissenschaft des Landes Nordrhein-Westfalen: BEFORE THE FALL THERE WAS NO FALL. EPISODE 02: SURFACES, Anna Dasovi , Bosnia and Herzegovina / NL
Preis der Internationalen Filmkritik (FIPRESCI-Preis): {IF YOUR BAIT CAN SING THE WILD ONE WILL COME} LIKE SHADOWS THROUGH LEAVES, Lucy Davis, Singapore / FIN
Preis der Ökumenischen Jury: ZOOM SUR LE CIRQUE, Dominique Margot, CH
Lobende Erwähnung der Ökumenischen Jury: HOME, Ngima Gelu Sherpa, Nepal
ZONTA-Preis für eine Filmemacherin aus dem Internationalen oder Deutschen Wettbewerb: OCTAVIA’S VISIONS, Zara Zandieh, D
Großer Online-Preis der Stadt Oberhausen: KALSUBAI, Yudhajit Basu, India
Online-Hauptpreis: TRAMPA DE LUZ, Pablo Marín, ARG
e-flux-Preis: UN TRÈS LONG TEMPS D’EXPOSITION, Chloé Galibert-Laîné, F
Preis der Online-Jury des Ministeriums für Kultur und Wissenschaft des Landes Nordrhein-Westfalen: UN TRÈS LONG TEMPS D’EXPOSITION, Chloé Galibert-Laîné, F
Lobende Erwähnung der Online-Jury des Ministeriums für Kultur und Wissenschaft des Landes Nordrhein-Westfalen: THE___________WORLD, Peixuan Ouyang, USA
Preis der Ökumenischen Online-Jury: MINNEN, Kristin Johannessen, S
Lobende Erwähnungen der Ökumenischen Online-Jury: KALSUBAI, Yudhajit Basu, India
Cântec de leag n: KALSUBAI, Paul Mure an, ROM
Preis des Deutschen Wettbewerbs: PROLL!, Adrian Figueroa, D
3satNachwuchspreis: GENOSSE TITO, ICH ERBE, Olga Kosanovi , D
Lobende Erwähnung der Jury des Deutschen Wettbewerbs: SHINE AND FRUSTRATION, Shira Orion, D
Preis des Deutschen Online-Wettbewerbs: (STEVE) TEMPLE, Tanita Olbrich, D
Lobende Erwähnung der Jury des Deutschen Online-Wettbewerbs: LEVANTADO DO CHÃO, Melissa Dullius, Gustavo Jahn, D
Preis des NRW-Wettbewerbs: LYDIA, Christian Becker, D
Förderpreis des NRW-Wettbewerbs: TRÜBES WASSER, Elena Wiener, D
Lobende Erwähnung der Jury des NRW-Wettbewerbs: HOCH SITZEN, Oliver Gather, D
Preis der WDR Westart-Zuschauerjury: BIS ZUM LETZTEN TROPFEN, Simon Schnellmann, D
Preis der Kinderjury des Internationalen Kinder- und Jugendfilmwettbewerbs: KIKI LA PLUME, Julie Rembauville, Nicolas Bianco-Levrin, F
Förderpreis der Kinderjury des Internationalen Kinder- und Jugendfilmwettbewerbs: IN SEARCH OF CHOK CHOK, Dayoon Kim, Republik Korea
Lobende Erwähnung der Kinderjury: ALYASKA, Oxana Kuvaldina, RU
Preis der Jugendjury des Internationalen Kinder- und Jugendfilmwettbewerbs: D LÁP IS FINE, Ethosheia Hylton, UK
Lobende Erwähnung der Jugendjury: MATERIAL BODIES, Dorothy Allen-Pickard, UK
ECFA Short Film Award: SHOWER BOYS, Christian Zetterberg, S
Prädikate der Ökumenischen Jury: NOVA, Luca Meisters, NL
Prädikate der Ökumenischen Jury: DALÍA, Brúsi Ólason, Iceland
Deutscher MuVi-Preis: 1. Preis: JUNGE MILLIARDÄRE (UWE), UWE, D
Deutscher MuVi-Preis: 2. Preis: THE SOURCE OF THE ABSOLUTE KNOWLEDGE (JAAKKO EINO KALEVI), Christine Gensheimer, D
Deutscher MuVi-Publikumspreis: NOAH (CHRISTIAN LÖFFLER), Mishka Kornai, D
Lobende Erwähnung der MuVi-Jury: RASENMÄHER IN E-MOLL (BEIßPONY), Stephanie Müller, Klaus Erika Dietl, D
Internationaler MuVi-Preis: 1. Preis: HUNGRY BABY (KIM GORDON), Clara Balzary, USA
Internationaler MuVi-Preis: 2. Preis: TRAITORS (BENEFITS), Kingsley Hall, UK
Lobende Erwähnung der MuVi-Jury: STATION THREE (QUARTET DIMINISHED), Pooya Razi, Iran
Internationaler MuVi-Publikumspreis: PORTADORAS QUEER: EL DOBLE Y LA REPETICIÓN (ASCII.DISKO), Ana Laura Aláez, USA / J / ES

 

Int. Documentary Film Festival „Hot Docs”, Toronto (CAN) || 09.05.2021
Best International Short Documentary: THE DOLL, Elahe Esmaili, Iran
Best Canadian Short Documentary: AIN’T NO TIME FOR WOMEN, Sarra El Abed, CAN

 

Jeonju International Film Festival (Korea) || 08.05.2021
Grand Prize Korean Competition for Shorts: VACATION EVENT, Chopi Minyoung, Republik Korea
Special Jury Prize Korean Competition for Shorts: WASTELAND , Lee Tack, Republik Korea
Special Jury Prize Korean Competition for Shorts: A BLUE GIANT, Noh Gyeongmu, Republik Korea
J Vision Award: TEACHER´S DAY, Lee Jihyang, Republik Korea
Watcha´s Pick: Short: WEED FICTION , Cho Eungil, Republik Korea
J Vision Award: OUT OF SEASON, Huh Gun, Republik Korea

 

Lichter Filmtage Frankfurt (D) || 02.05.2021
Bester regionaler Kurzfilm: MILK, Jennifer Kolbe, D
LICHTER Art Award: MOTOR, Frankfurter Hauptschule, D