Juli 2018

Film STILLBORN: Großaufnahme einer dunkelhäutigen jungen Frau mit schwarzer Kopfbedeckung.

Preisträger beim DIFF Durban: Mandisa Nduna in “Stillborn” von Jahmil X. T. Qubeka (ZA) © Yellowbone Entertainment

Durban International Film Festival (ZA) || 29.07.2018
Best South African Short Film: STILLBORN, Jahmil X. T. Qubeka, ZA
Best African Short Film: AYA, Moufida Fedhila, Tunesia
Best Short Film: LA PACIENCIA DEL AGUA, Guillem Almirall, ES
Mejor Cortometraje de Ficción Internacional: DRZENIA (TREMORS), Dawid Bodzak, PL
Mejor Cortometraje Mexicano: VELVET, Paula Hopf, Mex
Mejor Documental Corto Mexicano: SINFONÍA DE UN MAR TRISTE, Carlos Morales , Mex
Mejor Cortometraje Experimental: SILICA, Pia Borg , AUS / UK
Mejor Cortometraje de Animación: WILDEBEEST, Nicolas Keppens & Matthias Phlips , B
Mejor Cortometraje Guanajuatense: AGÜERO, José Manuel Azuela Espinosa , Mex
Premio SIGNIS MÉXICO : FAUVE, Jeremy Comte , CAN

 

Festival de Cinema de Avanca (P) || 29.07.2018
Prémio Curta-Metragem: TERRA AMARELA, Dinis M. Costa, P
Prémio Animação: PLAYING HOUSE, Özgül Gürbüz & Cenk Köksal, Turkey
Prémio Video: NACHTMEERFAHRT, Sara Stäuble, CH
Avanca Competition Prize: 5 CIGARRILHAS, Passos Zamith, P

 

“One Country One Film” Int. Film Festival, Apchat (F) || 29.07.2018
Meilleur Court-Métrage de Fiction: LACRIMOSA, Tanja Mairitsch, A
Meilleur Film d’Animation: CORKY, Ty Primosch, USA
Prix du Public Court-Métrage: KAPITALISTIS, Pablo Munoz Gomez, B
Prix du Jeune Public: LE PETIT OISEAU ET LA CHENILLE, Lena von Döhren, CH

 

Giffoni Film Festival, Salerno (I) || 28.07.2018
Gryphon Award – Miglior Cortometraggio ELEMENTS +3: AMEISE, Julia Ocker, D
Gryphon Award – Miglior Cortometraggio ELEMENTS +10: GELATO – DIE SIEBEN SOMMER DER EISLIEBE, Daniela Opp, D
Gryphon Award – Miglior Cortometraggio GENERATOR +18: TWEET-TWEET, Zhanna Bekmambetova, RU
Gryphon Award – Miglior Cortometraggio ELEMENTS +6: BELLY FLOP, Jeremy Collins & Kelly Dillon, ZA

 

LagoFilmFest (I) || 28.07.2018
Miglior Film: ALLEN ANDERS – LIVE AT THE COMEDY CASTLE (CIRCA 1987), Laura Moss, USA
Premio Giuria del Pubblico: NACHTSTÜCK, Anne Breymann, D
Miglior Film Sezione UNICEF: TWEET-TWEET, Zhanna Bekmambetova, RU
Premio Regione del Veneto al Miglior Film: UN SEGNOS NELLO SPAZIO, Nicholas Bertini, I

 

Euganea Film Festival, Padua (I) || 24.07.2018
Miglior Cortometraggio (ex aequo): NEW NEIGHBOURS, Andrea Mannino, Sara Burgio & Giacomo Rinaldi, I
Miglior Cortometraggio (ex aequo): 6:1, Sergey Ryahov, RU
Miglior Cortometraggio di Fiction: 60 KILOS OF NOTHING, Piotr Domalewski, PL
Miglior Cortometraggio Documentario: THE MAURITANIA RAILWAY: BACKBONE OF THE SAHARA, McGregor, Mauritania / ES

 

Int. Documentary and Short Festival of Kerala (India) || 24.07.2018
Second Best Short Documentary: JAMNAPAAR, Abhinava Bhattacharayya, India
Best Short Documentary: CHAYA KADAKARANTEY MAN KI BAAT (MIND MATTER OF A TEA VENDOR), Sanu Kummil, India
Best Short Fiction: SOUND PROOF, Aditya Kelgaonkar, India
Second Best Short Fiction: GI, Kunjila Mascillamani, India

 

Curtas Vila do Conde (P) || 22.07.2018
Grand Prix of the International Competition: LA CHUTE, Boris Labbé, F
Best Animation: RAYMONDE OR L’ÉVASION VERTICALE, Sarah van den Boom, CAN
Best Documentary: MADNESS, João Viana, F / P / Mozambique
Best Fiction: FRY DAY, Laura Moss, USA
Audience Award: CE MAGNIFIQUE GÂTEAU!, Emma de Swaef & Marc James Roels, B
Best European Short Film Award : AQUAPARQUE, Ana Moreira, P
Best Portuguese Director: AQUAPARQUE, Ana Moreira, P
Best Film in National competition : WHERE THE SUMMER GOES (CHAPTERS ON YOUTH), David Pinheiro Vicente, P
Audience Award National competition : ENTRE SOMBRAS, Alice Eça Guimarães & Mónica Santos, P
Best Experimental Film: ANOTHER MOVIE, Morgan Fisher, USA
Honourable Mention Experimental Film: COMFORT STATIONS, Anja Dornieden & Juan David González, D
Curtinhas Prize: THE HIGHWAY RAT, Jeroen Jaspaert, UK
Curtinhas Honourable Mentions: AMEISE, Julia Ocker, D
Curtinhas Honourable Mentions: SKYGGEBOKSER, Andreas Boggild Monies, N
Music Video Winner: BACK TO NATURE (NIGHTMARES ON WAX), João Pombeiro, P
Take One!: AMOR, AVENIDAS NOVAS, Duarte Coimbra, P
IPDJ Prize: AMOR, AVENIDAS NOVAS, Duarte Coimbra, P
Smiling Award: AMOR, AVENIDAS NOVAS, Duarte Coimbra, P
Short Film Agency Award: AMOR, AVENIDAS NOVAS, Duarte Coimbra, P
Restart Prize: AMOR, AVENIDAS NOVAS, Duarte Coimbra, P
Blit Award for Best Director: A VER O MAR, André Puertas & Ana Oliveira, P
Take One! European Best Film: THEIR VOICES, Eri Mizutani, PL

 

Skip City International D-Cinema Festival, Kawaguchi (Japan) || 22.07.2018
Best Picture (Japanese Short category): WHO KNOWS ABOUT MY LIFE, Teppei Isobe, J
Special Jury Prize (Japanese Short category): LIP AND FIST, Michihaya Mizoguchi , J

 

SiciliAmbiente Doc Film Fest, San Vito Lo Capo (I) || 15.07.2018
Primer Premio (ex aequo): BLUEBERRY SPIRITS, Astra Zoldnere, LV
Primer Premio (ex aequo): TANGENTE, Julie Jouve & Rida Belghiat, F
Primo Premiou della sezione Animazioni: BLAU, David Jansen, D

 

ZIFF Festival of the Dhow Countries, Zanzibar (Tanzania) || 15.07.2018
Swahili Film Best Short Film: PENDO, Faith Musembi, Kenia
Best Short Film: AYA, Moufida Fedhila, Tunesia
Best Short Film – African Animation: GOT FLOWERS TODAY, Jibril Mailafia, Nigeria
Sembene Ousmane Award: LEAH, Esther Mndeme, Tanzania
Sembene Ousmane Award: MMA MOEKETSI, Rea Moeti, ZA
Best East Africa Music Video: NABEMBEA, Lameck Ditto, Tanzania

 

Grossmann Fantastic Film and Wine Festival, Ljutomer (SLO) || 14.07.2018
SLAK’S VICIOUS CAT for best short film: WYRMWOOD: CHRONICLES OF THE DEAD, Kiah Roache-Turner, AUS
MELIES D’ARGENT Best European Fantastic Short: THE BOX, Dusan Kastelic, SLO

 

Festival Animator – International Animated Film Festival Poznan (PL) || 12.07.2018
Grand Prix: NEPUTOVANJA (UNTRAVEL), Ana Nedeljkovi & Nikola Majdak , Serbia
2nd Award: TELEFONUL (THE CALL), Anca Damian, ROM
3rd Award: NEGATIVE SPACE, Max Porter & Ru Kawahata, F
Best Student Film: LOVE ME, FEAR ME, Veronica Solomon, D
Artistic director award: NEBULA, Marcin Nowrotek, PL
Audience Award: MIN BÖRDA (THE BURDEN), Niki Lindroth von Bahr, S
Animator.pl Grand Prix: KWADRATURA KO A (SQUARING THE CIRCLE), Karolina Specht, PL
Golden Animusz for Debut: NA ZDROWIE! (BLESS YOU!), Paulina Zió kowska, PL
Golden Animusz for Author’s Film: III, Marta Pajek, PL

 

Pärnu International Documentary and Anthropology Film Festival (EE) || 08.07.2018
Best short documentary: FAR FROM AMAZONIA, Francisco Carvalho, P

Tabor Film Festival, Zabok (HR) || 08.07.2018
Grand Prix: FIND FIX FINISH, Sylvain Cruiziat & Mila Zhluktenko , D
Best Film: LOVETOVI (THE LOVETTS), Igor Bezinivic, HR

 

Filmfest München (D) || 07.07.2018
Shocking Short: FUCKING DRAMA, Michael Podogil, D
Friedenspreis – Nachwuchspreis: WATU WOTE (ALL OF US), Katja Benrath, D

 

Edinburgh International Film Festival (UK) || 01.07.2018
McLaren Award for best British animation: TAKE RABBIT, Peter Peake, UK
The Young & the Wild Age group 14-18: GHOST, Georgia Ayres & Sam McDonald, UK
The Young & the Wild Age group 19-25: NIGHTS OUT, Li Gong, UK