Auszeichnungen August 2021

Goldenes Glühwürmchen: EIN OZEAN © Paul Scheufler

Fünf Seen Filmfestival, Gilching (D) || 31.08.2021
Goldenes Glühwürmchen: EIN OZEAN, Paul Scheufler, D
Short Plus Award: ALA KACHUU, Maria Brendle, D
VIDEO ART-Preis: ABSENT WOUND, Maryam Tafakory, D

 

Festival Internacional de curtas-metragens de São Paulo (BR) || 29.08.2021
Prêmio da Mostra Competitiva: REPÚBLICA, Grace Passô, BR
Menção Honrosa da Mostra Competitiva: 4 BILHÕES DE INFINITOS, Marco Antonio Pereira, BR
Prêmio ABD: A FELICIDADE DO MOTOCICLISTA NÃO CABE EM SEU TRAJE, Gabriel Herrera, Mex
Prêmio ABD: ABRIR MONTE, Maria Rojas Arias, COL
Prêmio Porta Curtas: ACESSO, Petrus Cariry, BR
Prêmio Porta Curtas: FOI UM TEMPO DE POESIA, Júlia Leite, BR
Prêmio Cardume: 5 FITAS, Heraldo de Deus & Vilma Carla Martins, BR
Prêmio Cardume: GILSON, Vitoria di Bonesso, BR
Prêmio Cardume: VOCÊ JÁ TENTOU OLHAR NOS MEUS OLHOS?, Tiago Felipe, BR
Prêmio SescTV: CHEGA PRA LÁ, Inès Girihirwe, BR
Prêmio SescTV: GILSON, Vitoria di Bonesso, BR
Prêmio Canal Brasil de Curtas: PANDELIVERY, Guimel Salgado & Antônio Silva Matos, BR
Prêmio revelação da Mostra Competitiva: CENAS DA INFÂNCIA, Kimberly Palermo, BR
Grand Prix: FREEZE FRAME, Soetkin Verstegen, B/D/FIN
Winner National Competition: PLUNGER (KARHUPUMPPU), Lauri Ketonen, Konsta Verta, FIN
Best professional Film: PRECIOUS, Paul Mas, F
Best Student Film: HIDE ‘N SEEK, Barbora Halí ová, CZ
Tough Eye Award: NIGHT BUS, Joe Hsieh, Taiwan
TAFF Junior Award: GON, THE LITTLE FOX, Takeshi Yashiro, J
Audience Award: PRECIOUS, Paul Mas, F

 

Festival Internacional de Cine de Monterrey FICMTY (Mex) || 26.08.2021
Premio Animación en la categoría de Cortometrajes Mexicanos: LA CASA DE LA MEMORIA, Sofía Rosales, Mex
Premio Ficción en la categoría de Cortometrajes Mexicanos: BISHO, Pablo Giles, Mex
Premio Documental en la categoría de Cortometrajes Mexicanos: LO QUE NOS QUEDA, Yudiel Landa, Mex
Mejor Cortometraje de Nuevo León: PACÍFICO, Christopher D. Sánchez Cervantes, Mex
Premio Animación en la categoría de Cortometrajes Internacionales: EL INTRONAUTA, José Arboleda, COL
Premio Ficción en la categoría de Cortometrajes Internacionales: YOU’RE DEAD HELEN, Michiel Blanchart, F / B
Premio Documental en la categoría de Cortometrajes Internacionales: LOCKED OUT, Julien Goudichaud, F
Mención Honorífica: SQUISH, Xavier Seron, B
Mención Honorífica: GOD ‘S DAUGHTER DANCES, Sungbin Byun, Republik Korea
Mejor Cortometraje Kinostart: PIGGYBACK, Karen Centella Sánchez, Mex

 

Leipziger Kurzfilmfestival “Kurzsüchtig” (D) || 22.08.2021
Animation: DIESER FILM HEIßT AUS RECHTLICHEN GRÜNDEN BREAKING BERT, Anne Isensee, D
Dok: WEIßWASSER RUNDFAHRT 01, Jonas Eisenschmidt, Constanze Wolpers, D
Fiktion: MASEL TOV COCKTAIL, Arkadij Khaet, Mickey Paatzsch, D
Experimental: TOP DOWN MEMORY, Daniel Theiler, D
VR/360°: MEINE WUNDERKAMMERN, Susanne Kim, D
Nachwuchspreis: IM RAUSCH DER ALLTÄGLICHKEIT, Clemens Hornemann, D
Publikumspreis: DIESER FILM HEIßT AUS RECHTLICHEN GRÜNDEN BREAKING BERT, Anne Isensee, D

 

Shortynale Kurzfilmfestival, Klosterneuburg (A) || 21.08.2021
Bester Film: CRU, David Oesch, A
Bester Österreichischer Film: DIE WASCHMASCHINE, Dominik Hartl, A
Publikumspreis: DIE WASCHMASCHINE, Dominik Hartl, A

Moscow International Experimental Film Festival (MIEFF), Moscow (RU) || 16.08.2021
Main award: ALL OF YOUR STARS ARE BUT DUST ON MY SHOES, Haig Aivazian, Lebanon
Main award international: ALL OF YOUR STARS ARE BUT DUST ON MY SHOES, Haig Aivazian, Lebanon
First special jury mention international: ONE THOUSAND AND ONE ATTEMPTS TO BE AN OCEAN, Wang Yuyan, F
Second special jury mention international: LETTER TO A TURTLEDOVE, Dana Kavelina, UA
Bang Bang Education prize: LOST ME ZEMLYA, Sonya Petrenko, RU
Kosmosfilm prize: 27A, Daria Likhaya, RU

 

Anonimul International Independent Festival, Sfantu (ROM) || 15.08.2021
The Audience Award for Best International Short: RETOUCH, Kaveh Mazaheri, Iran
The Audience Award for Best Romanian Short: TOTUL E FOARTE DEPARTE (EVERYTHING IS FAR AWAY), Emanuel Pârvu, ROM

 

Festival internazionale del film, Locarno (CH) || 14.08.2021
Pardino d’oro for the Best Auteur Short: CRIATURA, María Silvia Esteve, ARG / CH
Pardino d’oro for the Best International Short: FANTASMA NEON, Leonardo Martinelli, BR
Pardi di domani: LES DÉMONS DE DOROTHY, Eliane Esther Bots, NL
Nomination European Film Awards: LES DÉMONS DE DOROTHY, Eliane Esther Bots, NL
Pardino d’oro for the Best Swiss Short Film: CHUTE, Nora Longatti, CH
Pardino d’argento Swiss Short Film: AFTER A ROOM, Naomi Pacifique, UK / NL / CH
Best Swiss Newcomer Award: ES MUSS, Flavio Luca Marano, Jumana Issa, CH

 

Filmfestival Alpinale, Nenzing (A) || 14.08.2021
Bester Kurzspielfilm: SQUISH, Xavier Seron, B
Bester Kurzspielfilm: THE VAN, Erenik Beqiri, F
Bester Kurzfilm Animation: PLANTARIUM, Tomek Ducki, PL
Bester Kurzfilm v-shorts: SMALL WORLD, Lara Smith, A
Bester Kurzfilm v-shorts: KINSHASA NOW, Marc Henri Wajnberg, B
Bester Kurzfilm Horror: BAD HAIR, Oskar Lehemaa, Estonia
Bester Kinderkurzfilm: DIE WOLFSBANDE, Lydia Bruna, D
Publikumspreis Internationaler Wettbewerb: ORQUESTA LOS BENGALAS, Lydia Bruna, D

 

International Documentary and Short Film Festival Prizren (Kosova) || 14.08.2021
Winner Int’l Short Film: THE CRIMINALS, Serhat Karaaslan, F
Winner National Short Film: A CHILD, Bekim Gurri, Kosova
Special Mention National Short Film: MARDHË, Flaka Kokolli, Kosova
Audience Award: THE DRIVER, Valter Lucaj, Kosova

 

BlackStar Film Festival, Philadelphia (USA) || 08.08.2021
Best Experimental Film: LETTER FROM YOUR FAR-OFF COUNTRY, Suneil Sanzgiri, India
Best Short Documentary (ex aequo): DEAR PHILADELPHIA, Renee Maria Osubu, USA
Best Short Documentary (ex aequo): ELENA, Michèle Stephenson, Dominican Republic
Best Short Narrative: LIZARD, Akinola Davies Jr., UK
Vimeo Staff Pick Award: DEAR PHILADELPHIA, Renee Maria Osubu, USA

 

Kyiv International Short Film Festival (Ukraine) || 08.08.2021
Grand Prix National: SAD PORTRAITS, Vitalii Kikot, UA
Special Mention National: SENSITIVE MATERIAL, Nataliya Ilchuk, UA
Grand Prix International (ex aequo): ORDERS, Aleïx Pitarch, ES
Grand Prix International (ex aequo): LUNE, Zoé Pelchat, CAN

 

Lenola Filmfestival “Inventa un Film” (I) || 08.08.2021
Primo premio Autori Italiani: INTOLERANCE, Giuliano Giacomelli, Lorenzo Giovenga, I
Secondo Premio Autori Italiani: KLOD, Giuseppe Marco Albano, I
Terzo Premio Autori Italiani: COME A MICONO, Alessandro Porzio, I
Primo premio Animazione internazionale: MIGRANTS, Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, Zoé Devise, f
Secondo premio Animazione internazionale: SOLITAIRE, Edoardo Natoli, I
Terzo premio Animazione internazionale: SCARECROW, Ilzé Myburgh, Charles Badenhorst, Diek Grobler, I
Primo premio Fiction internazionale: I AM AFRAID TO FORGET YOUR FACE, Sameh Alaa, Egypt / F / Qatar / B
Secondo premio Fiction internazionale: STEPHANIE, Leonardo Van Dijl, B
Terzo premio Fiction internazionale: MI HERMANO JUAN, Cristina Martin Barcelona, Maria José Martin Barcelona, ES
Premio del Pubblico: MI HERMANO JUAN, Cristina Martin Barcelona, Maria José Martin Barcelona, ES
Minidoc: SHERO, Claudio Casale, I

 

MoliseCinema, Casacalenda (I) || 08.08.2021
Miglior corto italiano: THE NIGHTWALK, Adriano Valerio , I
Miglior corto internazionale: BADAREN, Jonatan Etzler, S
Premio del pubblico per i cortometraggi: COME A MÌCONO, Alessandro Porzio, I

 

Durban International Film Festival (ZA) || 01.08.2021
Best South African Short Film: SHAKA INKOSI YAMAKHOSI, Manzini Zungu, ZA
Best African Short Film: WHAT DID YOU DREAM?, Karabo Lediga, ZA
Best Short Film: ALA KACHUU – TAKE AND RUN, Maria Brendle, Kirgistan

 

Festival de Cinema de Avanca (P) || 01.08.2021
Short Film Award: STICKER, Georgi M. Unkovsk, Macedonia
Animation Film Prize: ONLY A CHILD, Simone Giampaolo, CH
World Premiere Award: A LISTA, Luciana de Oliveira, BR

 

LagoFilmFest (I) || 01.08.2021
Premio Sonego: NON SE PO´SCAPPÀ, Gianluca Santoni, I
Primo Premio Internazionale: SUN DOG, Dorian Jespers, B
Primo Premio Nuovi Segni: ERPE-MERE, Noemi Osselaer, B
Primo Premio Nazionale: MALUMORE, Loris Giuseppe Nese, I
Primo Premio Princìpi Award: IMPÉRIALE, Coline Confort, CH
Primo Premio UNICEF Kids: OEIL POUR OEIL, Thomas Boileau, F
Primo Premio Teens: FEELING THROUGH, Doug Roland, USA