Awards

Awards

September 2017

"Transit" ©Aline Helmcke

  Festival de Cinema de Girona (ES) || 30.09.2017 Millor Pellicula Curt Ficció: EL BARBERO, UN RELATO DE AUTODEFENSAS, Abraham Escobedo Salas, Mex Millor Pellicula Experimental Art Film (ex aequo):…

Awards

August 2017

"Hijo par hijo", Juan Avella, Venezuela 2016

  Festival Internacional de Cine de Monterrey FICMTY (Mex) || 31.08.2017 Mejor Cortometraje Internacional de Ficción: HIJO POR HIJO, Juan Avella, Venezuela Mejor Cortometraje Internacional Documental: KOPFÜBER, Daniel Thomaser, D…

Awards

July 2017

LOVING SOUTH © Oliver Rendon

Expresion En Corto International Film Festival, San Miguel de Allende & Guanajuato (Mex) || 31.07.2017 Mejor Cortometraje Documental México: NOS FALTAN, Emilio Ramos, Mex Mejor Cortometraje Documental Internacional: EN LA…

Awards

May 2017

Palme d’Or: XIAO CHENG ER YUE (A Gentle Night) ©Yang Qiu

Festival de Cannes (F) || 28/05/2017 Palme d’Or: XIAO CHENG ER YUE (A GENTLE NIGHT), Yang Qiu, CN Mention Spéciale du Jury: KATTO (THE CEILING), Teppo Airaksinen, FIN Quinzaine des…

Awards

April 2017

Cipka (Pussy), Renata Gasiorowska, PL

cellu l´art -Kurzfilmfest Jena (D) || 30.04.2017 Bester Spielfilm: STACEY EN DE ALIEN STACEY AND THE ALIEN), Nelson Polfliet, B Bester ExAnDo: CIPKA (PUSSY), Renata Gasiorowska, PL Preis der Jugendjury:…

Awards

March 2017

Bester Film Let's Cee Festival: A NEW HOME © Ziga Virc

Let’s Cee Film Festival, Wien (A) || 27.03.2017 Bester Film: THE BUZZING OF A BUMBLEBEE, Vladimir Beldian, RU Bester Film: A NEW HOME, Ziga Virc, SLO Publikumspreis: UNDERCOOLING, Olga Kosanovic,…

Awards

Februar 2017

"The White Helmets" © Orlando von Einsiedel

Academy Awards (USA) || 26.02.2017 Winner Documentary (Short Subject): THE WHITE HELMETS, Orlando von Einsiedel, S Winner Short Film (Animated): PIPER, Alan Barillaro, CAN Winner Short Film (Live Action): SING,…

Awards

December 2016

HAN by Jonathan Choo (Golden Tadpole Camerimage) ©Nanyang Technological University

Camerimage, Torun (PL) || 19.12.2016 Student Etudes Competition Golden Tadpole: HAN, Jonathan Choo, Singapore Student Etudes Competition Silver Tadpole: SUMMER, Martyna Jakimowska, PL Student Etudes Competition Bronze Tadpole: JAHRZEIT, Thomas…

Awards

November 2016

blicke aus dem Ruhrgebiet (Bochum) || 27.11.2016 Dokumentarfilmpreis Ruhr: ERFRISCHT EINZIGARTIG, Johannes Klais, D Preis für experimentelle Kunst Ruhr: JAMAIS-VU, Werner Biedermann, D Action: Gender Preis: DIE KÜCHE MEINER GROßMUTTER,…

Awards

October 2016

Festival Chileno Internacional del Cortometraje, Santiago (CL) || 31.10.2016 Premio al Guión Internacional: DOUG & WALTER, Samuel Morris, CH Premio a la Dirección de Fotografía Internacional: APACHETA, Jorge Mosalve, Peru…

Awards

September 2016

Brief Encounters, Bristol (UK) || 25.09.2016 Brief Grand Prix Award: SWEET MADDIE STONE, Brady Hood, UK Animated Grand Prix Award: ANALYSIS PARALYSIS, Anete Melece, CH Brief European Award: E.W.A., GiGi…

Awards

August 2016

Festival Internacional de Cine de Monterrey FICMTY (Mex) || 28.08.2016 Mejor Cortometraje Mexicano Animación: AERONAUTAS, León Fernández, Mex Mención del Jurado Mexicano Animación: EL JARDÍN DE LAS DELICIAS, Alejandro García…

Awards

July 2016

"In the Future they ate from the finest Porceilain" von Larissa Sansour & Søren Lind, DK/QatarUK 2015

              Expresion En Corto International Film Festival, San Miguel de Allende & Guanajuato (Mex) || 31.07.2016 Mejor Cortometraje Documental Internacional: DANS FOR LIVET, Erlend…

Awards

Juni 2016

Alphonsine von Matthieu Raulic (B)

  New Directors New Films Festival, Espinho (P) || 27.06.2016 Lince de Prata – Melhor Curta-Metragem Experimental: NOVACIERES, Marine Brutti, Jonathan Debrower, Arthur Harel, Céline Signoret, F Menção Especial –…

Awards

Mai 2016

Standbild aus Kurzfilm "Gyges" von HE Wenchao

Best Fiction Award: GYGES, Wenchao He, CN Best Documentary Award: COLLECTING IS A DISEASE, Kuba Szutkowski, NL Best Animation Award: WE CAN’T LIVE WITHOUT COSMOS, Konstantin Bronzit, RU Best Internet…

Awards

April 2016

  Dada Saheb Phalke Film Festival-16, New Delhi (India)|| 30.04.2016 Best Film – Jury: MARGARET, Manan Singh Katohora, USA Best Film: THE SMELL, Kamrul Ahsan Lenin, Bangladesh Best Film (Student)…

Awards

March 2016

Lichter Filmfest Frankfurt (D) || 30.03.2016 Lichter Art Award: B-ROLL WITH ANDRE, James N Kienitz Wilkins, USA Festival international de films de femmes, Créteil (F) || 27.03.2016 Meilleur Court-Métrage Francophone:…

Awards

February 2016

Kontrast – Bayreuther Kurzfilmfestival (D) || 28.02.2016 Sonderpreis der Jury: Coup de Grace, Pascal Glatz, CH Publikumspreis: Er und sie, Marco Gadge, D 2. Publikumspreis: Schwimmstunde, Katja Benrath, D 3….

Awards

January 2016

Premiers Plans, Festival d’Angers (F) || 31.01.2016 Grand Prix du Jury Courts Metrages Europeens: CÓRKA, Tomasz Wolski, PL Grand Prix du Jury Courts Metrages Français: L’ÎLES JAUNE, Léa Musius &…

Awards

Dezember 2015

Camerimage, Torun (PL) || 21.12.2015 Student Etudes Competition Winner: AMERYKA, Aleksandra Terpinska, PL Documentary Shorts Grand Prix: A TALE OF LOVE, Madness and Death, Mijael Busos, Chile Documentary Shorts Special…

Awards

October 2015

Kurzundschön, Kunsthochschule für Medien Köln (D) || 28.10.2015 Bester Kurzspielfilm: Die Jacke, Patrick Vollrath, A Bester Experimentalfilm: Approaching the Puddel, Sebastian Gimmel, D Bester Animationsfilm: Cachorro Loko, Igor Shin Moromisato,…

Awards

September 2015

KROK International Animated Film Festival, MV “St. Petersburg” (Ukraine) || 28.09.2015 Grand Prix: Brutus, Svetlana Filippova, RU Special Alexander Tatarskiy Prize : We Can’t Live Without Cosmos, Konstantin Bronzit, RU…

Awards

2014

VIS Vienna Independent Shorts (A) Bester österreichischer Film: NOAMA, Christiana Perschon, A Bester österreichischer Film Lobende Erwähnung: ERLÖSUNG, Mark Gerstorfer, A Bester österreichischer Nachwuchsfilm: SCHWITZEN, Iris Blauensteiner, A Preis der…

Awards

2013

Festival Internacional del Nuevo Cine Latinoamericano, Habana (Cuba) Premio El Mégano: Camionero, Sebastián Miló, Cuba Premio Mediometraje o corto de ficción: La trucha, Luis Ernesto Doñas Gómez, Cuba Further awards…

Awards

2012

Dubai International Film Festival (UAE) Muhr Arab Short Best Film: NOOR, Murray Bartlett, Egypt/USA Muhr Arab Short Best Director: THE CURSE, Fyzal Boulifa, UK Muhr Arab Short Special Prize: BEHIND…

Awards

2011

Festival Internacional del Nuevo Cine Latinoamericano, Habana (Cuba) Premio Mediometraje o corto de ficción: TELA, Carlos Nader, BR Further awards see: http://www.habanafilmfestival.com/ Dubai International Film Festival (UAE) || 14/12/2011 Arabic…

Awards

2010

Film Front, Novi Sad (Serbia) Best Film international competition: BIG BANG BIG BOOM, Blu (I) Best Film regional competition: ZENA U LJUBICASTOM, Igor Drijaca (BiH) Special Jury Award: GRANDMA HAS…

Awards

2009

Dubai International Film Festival (UAE) First Prize Shorts: ROOS DJAJ (Chicken Heads), Bassam Ali Jarbawi (Palestine) Special Jury Prize Shorts: 9AAB (9 August), Talal Khoury (Lebanon) Second Prize Shorts: RAPHSODY…