August 2017

"Hijo par hijo", Juan Avella, Venezuela 2016

Preisträger FICMTY: „Hijo par hijo“, Venezuela © Juan Avella

Festival Internacional de Cine de Monterrey FICMTY (Mex) || 31.08.2017
Mejor Cortometraje Internacional de Ficción: HIJO POR HIJO, Juan Avella, Venezuela
Mejor Cortometraje Internacional Documental: KOPFÜBER, Daniel Thomaser, D
Mención del Jurado: CUCLI, Xavier Marrades, ES
Mejor Cortometraje Internacional de Animación: LE FUTUR SERA CHAUVE, Paul Cabon, F
Mejor Cortometraje Mexicano de Ficción: LA FAMILIA HERNÁNDEZ CRUZ, Anaïs Pareto, Mex
Mejor Cortometraje Mexicano Documental (ex aequo): LA MUÑECA TETONA, Diego Osorno, Adolfo Alexandro Aldrete, Mex
Mejor Cortometraje Mexicano Documental (ex aequo): LAS RAÍCES DEL ROBLE, Daniel Delgadillo, Yesendi Zataráin, Mex
Mejor Cortometraje Mexicano de Animación: CERULIA, Sofía Carrillo, Mex
Mejor Cortometraje de Nuevo León: QUIERO HABLAR CONTIGO, Carlos Mendoza, Mex
Mejor Cortometraje MECE: LA BARCA DE ORO, Malcom Vargas, Mex

SoundTrack_Cologne (D) || 26.08.2017
Peer-Raben-Music-Award: LUCKY LAND, Theodor Solin, Musik: Ioannis Moutzouris, UK

ShortList Film Festival, Los Angeles (USA) || 22.08.2017
Industry Prize: IL SILENZIO, Farnoosh Samadi & Ali Asgari, I / F
Audience Prize: AMERICAN PARADISE, Joe Talbot, USA
Student Prize: FANNY PACK, Uttera Singh, USA

Melbourne International Film Festival (AUS) || 20.08.2017
City of Melbourne Grand Prix: FRY DAY, Laura Moss, USA
Best Australian Short Film: MRS MCCUTCHEON, John Sheedy, AUS
Emerging Australian Filmmaker: LET’S SEE HOW FAST THIS BABY WILL GO, Julietta Boscolo, AUS
Best Fiction Short Film: THE WORLD IN YOUR WINDOW, Zoe McIntosh, NZ
Best Animation Short Film: THE BURDEN, Niki Lindroth von Bahr, S
Best Documentary Short Film: THE RABBIT HUNT, Patrick Bresnan, USA / H
Best Experimental Short Film: BAD MAMA, WHO CARES, Brigid McCaffrey, USA
Special Jury Mention: LOST PROPERTY OFFICE, Daniel Agdag, AUS

Shortynale Kurzfilmfestival, Klosterneuburg (A) || 19.08.2017
Bester Film: DIE ÜBERSTELLUNG, Michael Grudsky, D
Publikumspreis: DIE ÜBERSTELLUNG, Michael Grudsky, D
Spezialpreis der Jury: BÄR, Pascal Flörks, D
Bester Österreichischer Film: ALL THE TIRED HORSES, Pascal Flörks, A

Filmfest Weiterstadt (D) || 14.08.2017
Hirschpreis: BYHLEGUHRE, FLUSS DER FINSTERNIS, Florian Rau & Andreas Kersten, D

Cinemalaya – Philippine Independent Film Festival, Manila (Philippines) || 13.08.2017
1st Prize Gawad Alternatibo: SA SAÍYANG ISLÁ (IN HIS ISLAND), Christian Candelaria, PH
1st Prize Animation Gawad Alternatibo: DISKARTE, Agu Crisostomo & Mich Cervantes, PH
1st Prize Experimental Category Gawad Alternatibo: RECURRENCIA, Carmina Cruz, PH
Best Film Short Feature: HILOM, P.R. Patindol, PH
Special Jury Prize: FATIMA MARIE TORRES AND THE INVASION OF SPACE SHUTTLE PINAS 25, Carlo Francisco Manatad, PH
NETPAC Award: ALIENS ATA, Karl Glenn Barit, PH
Audience Choice Award: NAKAUWI NA, Marvin Cabangunay & Jaynus Olaivar, PH

MoliseCinema, Casacalenda (I) || 13.08.2017
Primo Premio corti internazionali: LE GRAND BAIN, Valérie Leroy, F
Menzioni spezciali corti internazionali: MARE NOSTRUM, Rana Kazkaz, Anas Khalaf, F
Menzioni spezciali corti internazionali: FANTASIA, Teemu Nikki, FIN
Primo Premio corti italiani: PENALTY, Aldo Iuliano, I
Premio del pubblico: FANTASIA, Teemu Nikki, FIN

Festival internazionale del film, Locarno (CH) || 12.08.2017
Pardino d’oro für den besten internationalen Kurzfilm: ANTÓNIO E CATARINA, Cristina Hens, P
Pardino d’argento: SHMAMA, Miki Polonski, IL
Nominierung von Locarno für die European Film Awards: JEUNES HOMMES À LA FENÊTRE, Loukianos Moshonas, F
Preis der Medien Patent Verwaltung AG: JEUNES HOMMES À LA FENÊTRE, Loukianos Moshonas, F
Besondere Erwähnung: ARMAGEDDON 2, Corey Huges, Kuba
Pardino d’oro für den besten Schweizer Kurzfilm: REWIND FORWARD, Justin Stoneham, CH
Pardino d’argento Schweizer Kurzfilm: 59 SECONDES, Mauro Carraro, CH / F
Preis für das beste Schweizer Nachwuchstalent: LES INTRANQUILLES, Magdalena Froger, CH

Filmfestival Alpinale, Nenzing (A) || 12.08.2017
Bester Kurzfilm in der Kategorie “v-shorts”: EINE HANDVOLL SILBER, Adrian Vögel, A
Bester Kurzfilm International: SCHROOT, Anthony Van Roosendael, B
Bester Kurzfilm Animation: TIS, Chloë Lesueur, F
Bester Kurzfilm Hochschule: WATU WOTE, Katja Benrath, D
Preis der Jury: CHILD, Iring Freytag & Viktor Stickel, D
Publikumspreis: THE CHOP, Lewis Rose, UK

International Documentary and Short Film Festival Prizren (Kosova) || 12.08.2017
International Dox Award Short: IF ONLY THERE WERE PEACE, Carmine Grimaldi & Deniz Tortum, USA
International Shorts 1st Winner: A DROWNING MAN, Mahdi Fleifel, DK / UK / GR
International Shorts 2nd Winner: THE CHIMERICAL MUSEUM OF SHIFTING SHAPES, Damián Alquichire, Colombia

Fünf Seen Filmfestival, Gilching (D) || 06.08.2017
Publikumspreis Goldenes Glühwürmchen: WATU WOTE, Katja Benrath, D
Video-Art-Preis: CAMBECK, Binelde Hyrcan, Angola

International Festival of Experimental Film and Video Art Windsor (CAN) || 05.08.2017
Grand Prize: FLUID FRONTIERS, Ephraim Asili, USA
Second Prize ex aequo: AMÉRIKA: BAHÍA DE LAS FLECHAS, Ana Vaz, BR
Second Prize ex aequo: HÁ TERRA, Ana Vaz, BR
Third Prize: VENUS DELTA, Antoinette Zwirchmayr, A